Tuesday, September 17, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବା ବେଳେ କେବେ ଏହି ଅଙ୍ଗକୁ ଛୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ…ହୋଇପାରେ ଏହି ଅସୁବିଧା

ନାରୀ  ସଂସାର ଗଢ଼ିପାରେ , ଭାଙ୍ଗି ବି ପାରେ । ନାରୀ ପାଇଁ ବିଶ୍ଵରେ ବି ହୋଇଛି ବଡ଼ ବଡ଼ ଯୁଦ୍ଧ । ମହାଭାରତରେ ଯେମିତି ଦୌପଦୀ ପାଇଁ ରାମାୟଣରେ ମଧ୍ୟ ସୀତାଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଛି ଯୁଦ୍ଧ । ମୁନୀଋଷିମାନେ ମଧ୍ୟ ନାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଛନ୍ତି ତପସ୍ୟାରୁ ଭଙ୍ଗ । ନାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ସଂସାର, ଚାହିଁଲେ ଗୋଟର ପରିବାରକୁ ସରସ-ସୁନ୍ଦର କରି ଗଢ଼ିପାରିବେ ..ଚାହିଁଲେ ଭାଙ୍ଗି ସୁନା ସଂସାରକୁ ବି ଚୁନା କରିଦେବେ ।

ନାରୀକୁ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମରେ ଅଧିକ ଭାବରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଶକ୍ତି ପୂଜନର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅଛି । ନାରୀକୁ ପରିବାରର ଆଦରଣୀୟା,ସମ୍ମାନୀୟା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ନାରୀ ସମାଜ ପାଇଁ ସବୁ ଭୂମିକା ତୁଲାଇ ପାରେ । ସେ ଜାୟା-ଜନନୀ-ଭଗନୀର ଭୂମିକାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ  ସଂସାର ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଥାଏ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ । ସେ ହୋଇପାରେ ସୃଷ୍ଟିକାରୀଣି ହୋଇପାରେ ମଧ୍ୟ ସଂହାରକାରିଣୀ ।

ସଂସାର ରକ୍ଷାକରିବାକୁ ନାରୀଟିଏର ଦାୟିତ୍ବ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ପୁରୁଷ ସବୁବେଳେ ନାରୀଟିଏକୁ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋଡ଼େ । ସକାଳୁ ଉଠିବା ଠାରୁ ବିଛଣାକୁ ଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାରୀଟିଏର ଥାଏ ଲୋଡ଼ା ।

ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ସଂପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇଥାଉ । ମାଆ-ଭଉଣୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ ଓ ସଂପର୍କ ବି ଅଲଗା  । ସ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବାରେ ବି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅଛି ନିୟମ । କାହିଁକି ଏ ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡ଼େ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଦରକାର ।

ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବା ସମୟରେ କେବେ ବି ଏହି ଅଙ୍ଗକୁ ଛୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଆମେ ଶକ୍ତିପୁଜା କରୁଥିବା କାରଣରୁ ନାରୀ ଜାତିକୁ ସମ୍ମାନ ଓ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇଥାଉ । ଯଦି ଆମେ ନୀତିନିୟମ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯିବା ତାହେଲେ ଆମ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା । ମାଆଙ୍କର ଶୁଭଦୃଷ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଆମ ଉପରେ ପଡ଼ି ନପାରେ ।

ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବା ବେଳେ ସ୍ତ୍ରୀଂକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଲଗ୍ନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା  ନାଭିକୁ ଛୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମାଆ କାଳୀଙ୍କର ବାସସ୍ଥାନ ନାଭିପ୍ରଦେଶ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଛୁଇଁଲେ ମାଆଙ୍କର କୋପଦୃଷ୍ଟି ନିଶ୍ଚିତ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ । ଆପଣଙ୍କ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧିର ପଥ ରୋଧ ହେବ ।  ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବାବେଳେ ନାଭିକୁ ଆଦୌ ଛୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

2551 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର