Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଡ଼ାକଡ଼ି କଲେ ନିୟମ, ଭୁଲରେ ବି ଘର ପାଇଁ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ , ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ୧୦୦୦ରୁ ୨୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା

12/10/2019 at 1:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୨|୧୦: ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ନିଜର ସୁବିଧା ପାଇଁ ବହୁ  ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଜିନିଷକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଅଦରକାରୀ ହୋଇଗଲେ ବାହାରେ ପିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଏହି ଜିନିଷ ପରିବେଶକୁ ଦୂଷିତ କରିଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ସମାଜରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏ ନିୟମ କେହି ବି ଉଲଂଘନ କରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦୦୦ରୁ ୨୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶବାସୀ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ୍ମ ଦିନକୁ ସେବା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। ମୋଦିଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଳିଆ ଆର୍ବଜନା ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସଫା କରିଥିଲେ। ମଣିଷ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ। ଘର ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷ କିଣି ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଅଦରକାରୀ ହୋଇଗଲେ ଏହାକୁ ବାହାରେ ପିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସତର୍କତା କରାଇବା ପାଇଁ ଏପରି ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଛି। ନିୟମ ଉଲଂଘନ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦୦ରୁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏପରି କେଉଁ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୫୦୦୦ ତଣ୍ଡ ଗଣିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥିବେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ମୋଦି ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ନଗର ନିଗମ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ସିଙ୍ଗିଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

   Related Posts