Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କାନାଡାରୁ ଆମେରିକା ସିଫ୍ଟ ହେଲେ ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ମେଗନ ମାର୍କଲେ, ଟ୍ରମ୍ପ କହିଲେ – ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜେ ଉଠାନ୍ତୁ

30/03/2020 at 1:54 PM

ଲଣ୍ଡନ ୩୦।୩: ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବର ୧୯୯ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୭,୨୧,୮୧୭ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୩,୯୫୮ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ପରିବାରର ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେଗନ ମାର୍କଲେ ନିକଟରେ କାନାଡାରୁ ଆମେରିକାର କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ସିଫ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ଏହି ରାଜ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବ ନାହିଁ ।

ରବିବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ମେଗନ ମାର୍କଲେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆକୁ ସିଫ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ଭଲ କଥା । କିନ୍ତୁ ଉଭୟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାର କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବନାହିଁ । ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜେ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଟ୍ବିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ବ୍ରିଟେନର୍ ଏବଂ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ ପରିବାରଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ମେଗନ ମାର୍କଲେ କାନାଡାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବର ମିଳିଛି ଯେ, ଉଭୟ କାନାଡା ଛାଡି ଆମେରିକା ସିଫ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ମନାକରିଦେଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜେ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ହେଉଛନ୍ତି ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ବିତୀୟଙ୍କ ନାତି । ସେ ଆମେରିକୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମେଗନ ମାର୍କଲେଙ୍କୁ ୨୦୧୮ ମସିହା ମେ ମାସରେ ୱିଣ୍ଡସର କ୍ୟାସଲରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀରେ ଦୁହେଁ ରାଜ ପରିବାରଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖରେ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ମେଗନ ରାଜ ପରିବାର ଦାୟିତ୍ବରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯିବେ ।

ଆମେରିକା ପୂର୍ବରୁ କାନାଡା ସରକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ମେଗନ ମାର୍କଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରିନ୍ସ ହ୍ୟାରି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମେଗନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରାଯିବନାହିଁ ବୋଲି କାନାଡା ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହି ରାଜ ଦମ୍ପତି ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରୁ କାନାଡାର ଓ୍ବେକୁବର ଦ୍ବିପରେ ଥିବା ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ଏକ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରେ ରହୁଥିଲେ ।

   Related Posts