Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଖର ସେନାର ଲଙ୍କା ବିଜୟ, ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ ୩୮ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୧୦୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୨ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ପରାଜୟ, ୧-୭ ଗୋଲରେ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ହାଇଦରକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବେଳେ ବାଜିଥିଲା ୩ ଗୁଳି କିନ୍ତୁ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଲା ୪ଟି ଗୁଳି, ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେଲା ମୃତ ଦେହ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଲା ସ୍ମାର୍ଟ ପୋଖରୀର ସ୍ମାର୍ଟ ପାଚେରୀ, ନିର୍ମାଣ ସରିବା ପରେ ୭ ଦିନ ବି ଗଲାନି
  • ||
  • ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଟଳିପଡିଲେ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ, ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୮୩୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ୨୯ ଯାଏଁ ଛେଚିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଚୀନ୍‌କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟ୍‌କା : ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ସହ କାରବାର ଉପରେ ୪୫ ଦିନ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍

7/08/2020 at 1:50 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୭।୮: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ୟୁଏସରେ ଟିକଟକ୍ ର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ଚଳାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ସହିତ ଆଗାମୀ ୪୫ ଦିନ ପାଇଁ କୌଣସି କାରବାର କରିବ ନାହିଁ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାକୁ ଆମର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଟିକଟକ୍ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଟିକଟକକୁ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଏହି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଦ୍ବାରା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ମାଲିକାନା ସୂଚନାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପଗୁଡିକ ଫେଡେରାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରି ବ୍ଲାକମେଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାର ଡୋସିଅର୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗୁପ୍ତଚରକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ।

ଟ୍ରମ୍ପ୍ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରୟ ନହୁଏ ତେବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯିବ । ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିକ୍ରୟ ହୁଏ, ତେବେ ଆମେରିକୀୟ ଟିକସଦାତା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଅଂଶ ପାଇବା ଉଚିତ ।

ସେହିଭଳି ଆମେରିକା ସିନେଟ୍ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଫେଡେରାଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଉପକରଣରେ ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ସିନେଟରେ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଟିକଟକ୍ ଆପକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିପଦ ବୋଲି କହିଛି ।

ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ପୂରଣ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅଧିକ କାରବାର ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଟିକଟକକୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts