Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

ଚୀନ୍‌କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟ୍‌କା : ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ସହ କାରବାର ଉପରେ ୪୫ ଦିନ ବ୍ୟାନ୍ ଲଗାଇଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍

7/08/2020 at 1:50 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୭।୮: ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ୟୁଏସରେ ଟିକଟକ୍ ର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ଚଳାଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ ସହିତ ଆଗାମୀ ୪୫ ଦିନ ପାଇଁ କୌଣସି କାରବାର କରିବ ନାହିଁ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାକୁ ଆମର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଟିକଟକ୍ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଟିକଟକକୁ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଏହି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଦ୍ବାରା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ମାଲିକାନା ସୂଚନାକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପଗୁଡିକ ଫେଡେରାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରି ବ୍ଲାକମେଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାର ଡୋସିଅର୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗୁପ୍ତଚରକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ।

ଟ୍ରମ୍ପ୍ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରୟ ନହୁଏ ତେବେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯିବ । ଟ୍ରମ୍ପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିକ୍ରୟ ହୁଏ, ତେବେ ଆମେରିକୀୟ ଟିକସଦାତା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଅଂଶ ପାଇବା ଉଚିତ ।

ସେହିଭଳି ଆମେରିକା ସିନେଟ୍ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ଫେଡେରାଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଉପକରଣରେ ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ସିନେଟରେ ଭୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଟିକଟକ୍ ଆପକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିପଦ ବୋଲି କହିଛି ।

ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କହିଛି ଯେ, ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି ପୂରଣ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅଧିକ କାରବାର ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଟିକଟକକୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts