Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ; ବଢ଼ିଲା ଅଡ଼ୁଆ, ଜୀବନରେ କେବେ ବି ଆଉ ଲଢ଼ିପାରିବେନି ନିର୍ବାଚନ !

14/01/2021 at 10:43 AM

ୱାଶିଂଟନ୍, ୧୪/୦୧: ଆମେରିକା ସଂସଦ ଉପରେ ହିଂସାକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ୨୦ ଜାନୁଆରୀ ପୂର୍ବରୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ନବନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଚ୍ରପତି ଜେ ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସାଂସଦ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପୂନର୍ବାର କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ି ନପାରିବା ସହ ରାଜନୈତିକ କିମ୍ୱା ସାମ୍ୱିଧାନିକ ପଦ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବେଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ସାଂସଦମାନେ ସଂସଦର ପ୍ରତିନିଧି ସଭାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରି ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାଇକ୍‌ ପେନ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପେଲୋସିଙ୍କ ଟିମ୍ ୨୫ତମ ସଂଶୋଧନ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସଦନ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବା ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ନେତା ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବର ବିଚାର ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲେ । ଗତକାଲି ଏନେଇ ସଂସଦରେ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ସିନେଟ୍‌ ଆମେରିକାର ନବନିର୍ବାଚିତ ରାଷ୍ଚ୍ରପତି ଜୋ-ବାଇଡେନ୍‌ଙ୍କ ଶପଥ ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଜାନୁଆରୀ ୨୦ ପୂର୍ବରୁ ମହାଭିଯୋଗ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ବିଚାର କାରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ବୁଧବାର ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ସ୍ପିକର୍ ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ଆଇନ୍ ଠାରୁ କେହି ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଆଇନ୍‌ର ଉପରେ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୧୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ କରି ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି । ଏହା ଆମେରିକାର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ବୋଲି ନାନ୍ସି କହିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଥାଉକି, ଆମେରିକାର ସଂସଦ ଭବନରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିନିଧି ସଭାର ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ସାଂସଦମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲେ । ଡେମୋକ୍ରାଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସଂସଦରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା।

   Related Posts