Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ହାଣି ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସାନ ଭାଇ, ୬୦କି.ମି. ଦୂରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁରରେ କାର୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଲିଗଲା ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

୫ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ କରୋନାଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଫ୍ଲୁ କହୁଥିଲେ ଟ୍ରମ୍ପ୍, ଏବେ ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ସହ କରୁଛନ୍ତି ତୁଳନା

2/04/2020 at 1:04 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୨।୪: ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ଦିନକୁ ଦିନ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ବୁଧବାର ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୯ ହଜାର ୬୬୧ ଜଣ ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ୯୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଠାକାର ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାନକ ଅଟେ । ମହାଶକ୍ତି ଏଠାରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଡା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ଗୃହ ବାଚସ୍ପତି ନୈନସୀ ପେଲୋସି ତାଙ୍କୁ ‘ଦାୟିତ୍ବହୀନ ଏବଂ ବେପରୁଆ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଠିକ୍ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ, ଟ୍ରମ୍ପ୍ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଏକ ଛୋଟ ଫ୍ଲୁ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିଷ୍ଠୁର ଏବଂ ଜୀବନହାନିକାରକ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ସେତେବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଫ୍ଲୁ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରୁଥିଲେ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ସ୍ବର ବଦଳିଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହାକୁ ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ସହିତ ତୁଳନା କରୁଛନ୍ତି । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସେ କରୋନାଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠୁର ଏବଂ ଜୀବନହାନିକାରକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରାୟ ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସ୍ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ କରିଥିଲା ​ । ଏହାର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ତଥା ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଡକ୍ଟର ଫୈସି ଦେଶକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ୧ ରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୪୦ ଜଣ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇପାରେ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଧାର କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଚାର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଭୟକୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ସରକାର ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

କରୋନା ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି । ବେଳେବେଳେ ଛୋଟ ଫ୍ଲୁ ବିଷୟରେ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ନିଷ୍ଠୁର ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି । ତା’ପରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକୀୟମାନେ ଇଷ୍ଟର ପାଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଥିଲେ ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ସେଭଳି କଠିନ ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆଗାମୀ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଆମ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

   Related Posts