Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

କରୋନାକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଟ୍ରମ୍ପ୍ ଖପ୍ପା, କହିଲେ ବଢାଇବେ ଶୁଳ୍କ

2/05/2020 at 9:06 AM

ଓ୍ବାଶିଟନ୍ ୨।୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ଆମେରିକାରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କରୋନା ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଆମେରିକା ବେଶୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍ କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭଳି ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଯେଉଁଭଳି ଅବହେଳା କରିଛି ତା ପାଇଁ ଏବେ ଟାରିଫ୍ ବୃଦ୍ଧି (ଅତିରିକ୍ତ ଟ୍ୟାକ୍ସ) ଏକମାତ୍ର ରାସ୍ତା ଅଛି । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆମେ ଦେଖୁଛୁ ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କ’ଣ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ଚୀନ୍ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ଯାହା ଘଟିଛୁ ସେଥିରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଖୁସି ନାହୁଁ । ସମସ୍ତ ୧୮୨ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖରାପ ସମୟ ।’

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ନେଇ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦିଓ ଚୀନ୍ କହୁଛି ଯେ ଏହାର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ପାଖରେ ଏହି ଭାଇରସର ନମୁନା ନାହିଁ । ଏହି ବିପଦ କେତେ ବଡ ତାହା ଆମେ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ ।’

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ୍ କହିଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାପିଛି ତାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଚାଇନାରେ ରହୁଥିବା କେହି ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି କଥା କହିବାକୁ ମନାକରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ରୋକି ଆମର ଆଲୋଚନା ସମାପ୍ତ କରାଯାଇସାରିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କୋରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)କୁ ଚୀନ୍‌ର ଜନସମ୍ପର୍କ ସଂସ୍ଥା ସହ ତୁଳନା କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ସଂଗଠନ ନିଜକୁ ଲଜ୍ଜିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts