Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଚିଲିକାରେ ଡଲଫିନ୍ ଗଣନା, ୧୮ଟି ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ

19/01/2020 at 9:06 AM

ଟାଙ୍ଗୀ ୧୯।୧: ଚିଲିକାରେ ଡଲଫିନ୍ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଚିଲିକାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡଲଫିନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କେତେ ରହିଛି ସେନେଇ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଆଜି ଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଚିଲିକା  ଡ଼ିଭିଜନର ୪ ଟି ରେଞ୍ଜ ବାଲୁଗାଁ, ରମ୍ଭା, ସାତପଡା, ନୂଆପଡାରେ ଗଣାନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଚିଲିକାରେ ଇରାଉଡି  ଡଲଫିନ, ବଟଲ ନୋଜ ଡଲଫିନ ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କେତେ ଅଛି ସେନେଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚିଲିକାରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଚିଲିକା ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଡଲଫିନ ଗଣନା ହେଉଛି ।  ପୂର୍ବରୁ  CDA ଏହାକୁ ଗଣନା କରୁଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪  ମସିହାଠାରୁ  ଚିଲିକା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଏହି ଗଣନା ଦଇତ୍ବ ତୁଲାଉଛି ।  

ଗଣନା ପାଇଁ ସର୍ବମୋଟ୍ ୧୮ଟି  ଟିମ ଗଠନ ହୋଇଛି । ବାଲୁଗାଁରେ  ୧୦ଟି  ଟିମ୍, ସାତପଡାରେ  ୮ ଟି  ଟିମ୍  ଏହି ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି  । ୧୮ ଟି ଡଙ୍ଗା  ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି  ଏବଂ  ୭୫ ଜଣ ଏହି ଗଣନା  କରିବେ ।  ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଦିନ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଗଣନା ହେବ ବୋଲି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ଚିଲିକା ଡିଭିଜନ ର DFO  ଆଲୋକ ରଞ୍ଜନ ହୋତା  ଏହି  ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଚିଲିକାରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦୁଇ ପ୍ରଜାତିର ଡଲଫିନ ଯଥା ଇରାଉଡି ଡଲଫିନ, ବଟଲ ନୋଜ ଡଲଫିନ ଦେଖାଯାଇଥାନ୍ତି ।  ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ, ବିଶେଷଜ୍ଞ, CDA କର୍ମଚାରୀ, OUATର ଛାତ୍ର, ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ NGOର କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଗଣନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।  GPS କମ୍ପାସ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏବଂ ବାଇନ-କୁଲାର ଦ୍ଵାରା ଡଲଫିନ ଗଣନା କରାଯିବ । ଗଣନା ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଡଲଫିନ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏରିଆରେ ଚଳ-ପ୍ରଚଳକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଚିଲିକାରେ ୧୫୦ଟି ଡଲଫିନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଚିଲିକା ଡିଭିଜନ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚିଲିକାକୁ ଆସିଥିବା  ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେଣୁ ଡଲଫିନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଗଣନା ପରେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।   

   Related Posts