Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ କମିବନି ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ
  • ||
  • ବଳଙ୍ଗା ଥାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଫାଟିଗଲା କାନ୍ଥ, ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ
  • ||

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟ ଓଜନିଆ ଲାଗୁଛି କି ? ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ…

27/07/2021 at 9:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୭ : ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟ ଭାରି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । କାହିଁକି ନା ଆମେ ଆମ ପସନ୍ଦର ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସହିତ ବାହାର ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଅଧିକ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛେ । ଯାହାକି ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଭୋକ ହେଉଥିଲେ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା । ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପେଟ ଭାରି ଅନୁଭବ ହୁଏ ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବାର କିଛି ଉପାୟ ।

ପାନମହୁରୀ ଓ ଚିନି : ପାନମହୁରୀ ଓ ଚିନିକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟର ଭାରୀପଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ  ପିଆଜର ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ବି ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ସାଧାରଣତଃ ମାଉଥ ଫ୍ରେଶନର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

ଗୁଜୁରାତି – ସାଧାରଣତଃ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବା । ଏହା ହଜମ କ୍ରିୟା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପେଟ ସମସ୍ୟା ଛଡା ମୁହଁର ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ହଟାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଗୁଜୁରାତି ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।        

ମହୁ – ସାଧାରଣତଃ କହିବାକୁ ଗଲେ ମହୁ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ମହୁ କେବଳ ଖାଦ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣବତ୍ତା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ମହୁକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଖାଇଲେ ପେଟ ଭାରୀପଣର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାୱାରକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ୧ ଚାମଚ ମହୁ ଖାଇବା ଉଚିତ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ପେଟ ଜନୀତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଅଲଗା ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଆପଣାଇ ପାରିବେ  । ଯେମିତିକି ସକାଳୁ ଉଠି ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା । ନଚେତ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ  ଟିକେ ଚଲାବୁଲା କରିବା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖାଇବା ସମୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ନ କରିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର । କଫିନ ଓ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗୁଡିକ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପୋଦିନା ପତ୍ର ଓ ବେକିଙ୍ଗ ସୋଢା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

   Related Posts