Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କ୍ଷୀର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ଓ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ, ଜାଣନ୍ତୁ

13/12/2019 at 4:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୩/୧୨: କ୍ଷୀରରୁ ଆମକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହି କଥା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ହେଲେ କ୍ଷୀର ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ ଏଥିରେ ତିଳେ ମାତ୍ର ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ହେଲେ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ଷୀର ଶରୀର ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ହୁଏତେ ଏ ସଂପର୍କରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣି ନ ଥିବେ। ଆମେ କ୍ଷୀର କାହିଁକି ପିଅନ୍ତି? ଶରୀରକୁ କ୍ଷୀର କେଉଁ ପ୍ରକାର ଫାଇଦା ଦେଇଥାଏ।  ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ସକାଳୁ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରି ଥାଆନ୍ତି। କେହି କେହି ବି ଶୋଇବା ବିଛଣାରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ସକାଳୁ ବିଛଣା ଛାଡ଼ି ଥାଆନ୍ତି। କ୍ଷୀରରେ ଏଭଳି ପୋଷକତତ୍ତ୍ବ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ କ୍ଷୀରରେ କିଛି ଏନଜାଇମ୍ସ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷୀର କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ଓ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ

ଡ଼ାଇବେଟିସ୍‌କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ- ଡାଇବେଟିସ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ରୋଗକୁ କ୍ଷୀର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ଶରୀରର ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର ସ୍ତରକୁ କ୍ଷୀର କମାଇ ଦେଇଥାଏ।  ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ ଲେଭଲ୍‌ ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ବି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ।  

ଭେଜାଲ କ୍ଷୀର ପ୍ରତି ସାବଧାନ-  କ୍ଷୀର ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବା ସହ ଶରୀର ଚର୍ମକୁ ଗ୍ଲୋ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ଭେଜାଲ୍ କ୍ଷୀର ଆପଣ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏପରି କି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ଭାରିଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ମୁହଁର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଭେଜାଲ କ୍ଷୀରରେ ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍ ରହିଥାଏ। ଏହି କ୍ଷୀରକୁ ପିଇଲେ ଦେହ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ

ଯଦି ଆପଣ  ଡାଇଟିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ମେଡିକାଲ ସୁପରଭିଜନରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ପିଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହ ଆପଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ଲ୍ୟାକ୍ଟୋଜ୍ ଇନ୍‌ଟଲେରାଣ୍ଟ ଅଛି ତେବେ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ସେବନ ଶରୀର ପ୍ରତି କ୍ଷତି କାରକ ହୋଇଥାଏ।  ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଭେଜାଲ କ୍ଷୀର ପ୍ରତି ସାବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍‌।

ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କ୍ଷୀର ପିଇଲେ ମାଆ ଓ ପିଲା ଉଭୟ ଭଲ ରହିଥାଆନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ପିଇବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ କରିଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଭେଜାଲ କ୍ଷୀରକୁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। କ୍ଷୀରକୁ ସତେଜ ରଖିବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ବିକାଳିମାନେ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କେମିକାଲ ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥ ମିଶାଇ ଥାଆନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ମିଶ୍ରିିତ କ୍ଷୀର ପ୍ରତି ସାବଧାନ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts