Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ତାରିଣୀ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିଲେ, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ବିଏସକେଓ୍ୱାଇରେ ଯୋଡିହେବ କୋରାପୁଟ, ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ, ସତର୍କ କରାଇଲେ ଡାକ୍ତର

5/06/2021 at 3:22 PM

ଜବଲପୁର ୦୫/୦୬ : ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡୁଛି । ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡର ପ୍ରଭାବ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡର ପ୍ରଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ ନଜର ଆସୁଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ରେ ୫୦ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହିଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଶିଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗ ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଏହି ରୋଗରେ ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ଅନେକ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି । ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁଙ୍କ କିଡନୀ, ଲିଭର, ବ୍ରେନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି । ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ଶେଷ ମାସରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାପରେ ଶରୀରରେ ଯେଉଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେହି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଯଦି ଶିଶୁଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଚାଲିଯାଏ ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହିଭଳି ଶିଶୁଙ୍କର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ଏହିଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଅନେକ ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କବିବାନୁଯାୟୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସହ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ଯେପରି ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଶିଶୁର ସଠିକ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଏଥିରୁ ଆଉ ଏକ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦଶକ ଯାଏଁ ରହିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସଚେତନ ରହିବା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ । ବିଶେଷ କରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏହି ସମୟରେ ସଚେତନ ରହିବା ଦରକାର । ନଚେତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସହ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡିଯିବ ।

   Related Posts