Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ, କିନ୍ତୁ ୪ ସପ୍ତାହରେ କରୋନାକୁ ହରାଇ କୋମାରୁ ଫେରିଲେ ଡାକ୍ତର ରେୟାନ… ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିଥିଲେ ସଂଘର୍ଷ

16/04/2020 at 9:55 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୬।୪: କରୋନା କବଳରେ ସାରା ବିଶ୍ବ । କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ସମସ୍ତେ କରୁଛନ୍ତି ସଂଘର୍ଷ । ଏମିତିରେ ନିଶ୍ଚିତ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି ଜଣେ ଡାକ୍ତର । ସିଆଟେଲର କିର୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଡାକ୍ତର ହେଉଛନ୍ତି ରେୟାନ ପଡଗେଟ । ତାଙ୍କ ବୟସ ୪୫ ବର୍ଷ । ଜବରଦସ୍ତ ଫିଟନେସ୍ ହେତୁ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ରେୟାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ମରିବେ । କିନ୍ତୁ ସେ କରୋନାକୁ ହରାଇ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିବା ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଡାକ୍ତର ।

ଡାକ୍ତର ରେୟାନ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ସହକର୍ମୀମାନେ ଫୋନ୍ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେରିକାରେ ଏହା କରୋନାରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ଥିଲା । ଏହାପରେ କିର୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରୋନାର ପ୍ରଥମ କେନ୍ଦ୍ର ହେଲା । ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲେ । ସେମାନେ ନିଶ୍ବାସ ନେବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ । ମୁଁ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲି । ନିଜ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ନଥିଲେ ।

ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ହଠାତ୍ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଅସାଧାରଣ ଥିଲା । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର ଭାବି ପତ୍ନୀ ମୋତେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମନା କଲି । ଦୁଇ ଦିନ ପରେ, ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ମୁଁ ମୋର ନିଜ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ରେୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରେ ହୃଦୟ, କିଡନୀ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ସବୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା । କୋମା ପରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସ୍ବିଡେନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିଭାଗର ସର୍ଜନ ଡକ୍ଟର ମ୍ୟାଟ ହାର୍ଟମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସାମୁଏଲ୍ ୟୁସିଫ୍ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ, କାରଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶେଷ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉ । ଯଦି ବଞ୍ଚିଯାଏ, ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ।

ସେମାନେ ମୋତେ ଏକ ECMO ମେସିନରେ ରଖିଲେ, ଯାହା କୃତ୍ରିମ ହୃଦୟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ରକ୍ତକୁ ଶରୀରକୁ ପୁନର୍ବାର ନିଷ୍କାସିତ କରେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଜ୍ବର କମିଗଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ମେସିନ୍ ହଟାଯାଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ରେ ୱିଣ୍ଡପାଇପ୍ ହଟାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ମୁଁ କୋମାରୁ ଉଠିଲି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ କରୋନା ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts