Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ, କିନ୍ତୁ ୪ ସପ୍ତାହରେ କରୋନାକୁ ହରାଇ କୋମାରୁ ଫେରିଲେ ଡାକ୍ତର ରେୟାନ… ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିଥିଲେ ସଂଘର୍ଷ

16/04/2020 at 9:55 AM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୬।୪: କରୋନା କବଳରେ ସାରା ବିଶ୍ବ । କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ସମସ୍ତେ କରୁଛନ୍ତି ସଂଘର୍ଷ । ଏମିତିରେ ନିଶ୍ଚିତ ମୃତ୍ୟୁମୁଖରୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି ଜଣେ ଡାକ୍ତର । ସିଆଟେଲର କିର୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଡାକ୍ତର ହେଉଛନ୍ତି ରେୟାନ ପଡଗେଟ । ତାଙ୍କ ବୟସ ୪୫ ବର୍ଷ । ଜବରଦସ୍ତ ଫିଟନେସ୍ ହେତୁ ତାଙ୍କ ସାଥୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆଇରନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଡାକ୍ତରମାନେ ରେୟାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ମରିବେ । କିନ୍ତୁ ସେ କରୋନାକୁ ହରାଇ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିବା ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଡାକ୍ତର ।

ଡାକ୍ତର ରେୟାନ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ଶେଷରେ ସହକର୍ମୀମାନେ ଫୋନ୍ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେରିକାରେ ଏହା କରୋନାରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ଥିଲା । ଏହାପରେ କିର୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରୋନାର ପ୍ରଥମ କେନ୍ଦ୍ର ହେଲା । ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲେ । ସେମାନେ ନିଶ୍ବାସ ନେବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ । ମୁଁ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲି । ନିଜ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ନଥିଲେ ।

ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ହଠାତ୍ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଅସାଧାରଣ ଥିଲା । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର ଭାବି ପତ୍ନୀ ମୋତେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମନା କଲି । ଦୁଇ ଦିନ ପରେ, ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ମୁଁ ମୋର ନିଜ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ରେୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରେ ହୃଦୟ, କିଡନୀ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ସବୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା । କୋମା ପରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସ୍ବିଡେନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିଭାଗର ସର୍ଜନ ଡକ୍ଟର ମ୍ୟାଟ ହାର୍ଟମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସାମୁଏଲ୍ ୟୁସିଫ୍ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ, କାରଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶେଷ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉ । ଯଦି ବଞ୍ଚିଯାଏ, ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ।

ସେମାନେ ମୋତେ ଏକ ECMO ମେସିନରେ ରଖିଲେ, ଯାହା କୃତ୍ରିମ ହୃଦୟ ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଏବଂ ରକ୍ତକୁ ଶରୀରକୁ ପୁନର୍ବାର ନିଷ୍କାସିତ କରେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଜ୍ବର କମିଗଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ମେସିନ୍ ହଟାଯାଇଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ରେ ୱିଣ୍ଡପାଇପ୍ ହଟାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ମୁଁ କୋମାରୁ ଉଠିଲି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ କରୋନା ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts