Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ମଣିଷ ଆଖିରୁ ବାହାରିଲା ୨୦ ଜୀବନ୍ତ କୃମି, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର

29/10/2020 at 1:35 PM

ସୁଜହୋ ୨୯/୧୦: ଚାଇନାରୁ ଏକ ଅଜବ ତଥା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଲା ଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଖିରୁ ଡାକ୍ତର ୨୦ଟି ଜୀବନ୍ତ କୃମି ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ ୬୦ ବର୍ଷ ଓ ତାଙ୍କ ନା ଓ୍ବାନ୍। ମାସକ ତ​‌ଳେ ସେ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ଥକ୍କାପଣ ଭାବି ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଥିଲେ।

ଚୀନର ସୁଜହୋ ସହରରେ ଓ୍ବାନ୍ ରହନ୍ତି। ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢ଼ିବାରୁ ସେ ସୁଜହୋ ମୁନିସପାଲ ହସପିଟାଲରେ ଭର୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ମେଡିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଡାକ୍ତର ଜି ଟିଙ୍ଗ କେତେକ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃମିକୁ ଡାହଣ ଆଖିରୁ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ କୃମିକୁ ଓ୍ବାନଙ୍କ ଆଖୁର ଟାଣି ସେସବୁକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖିଲେ। ଯାହା ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ଟି ଧଳା ସ୍ଲେଣ୍ଡର ଜିଆ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଲା।

ଏହି କୃମି ପାରାସାଇଟ ନାଁରେ ପରିଚିତ। ଯାହା କୁକୁର, ବିଲେଇ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ କନଜୁକ୍ଟିଭାଲ ସାକରେ ଥାନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ଜି କହିଛନ୍ତି କୃମିର ଲାଭା ବିକଶିତ ହେବା ପାଇଁ ୧୫ରୁ ୨୦ ଦିନ ଲାଗିଥିବ। ତେବେ ଓ୍ବାନ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପୋଷା ଜୀବଜନ୍ତୁ ନାହାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେ ବାହାରେ ଏକ୍ସରସାଇଜ କରନ୍ତି। ହୋଇଥାଇପାରେ କେତେବେଳେ କୌଣସି ଜୀବ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଏହା ତାଙ୍କୁ ଆଖିକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାଇପାରେ।

ଡାକ୍ତର ଜି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ପାରାସାଇଟ୍ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ହାଇଜିନକ ନ ରହିଲେ ଏଭଳି ପାରାସାଇଟ୍ ମଣିଷଙ୍କ ପାଖକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇପାରେ। ଏହା ସହ ଆଖିକୁ ଭଲ ନ ଦିଶିବା କି ଅନ୍ୟ କିଛି ଚକ୍ଷୁ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts