Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ହଠାତ୍ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ, ଡାକ୍ତର କହିଲେ କାରଣ

14/08/2020 at 11:43 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣର ଖୁଲସା କରିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ଅଥବା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କର ଅଚାନକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କୋଭିଡ୍ ଥିଙ୍କ୍ ଟେକ୍ ର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌର କେଜିଏମୟୁ ହସ୍ପିଟାଲର ପଲମୋନରୀ ଆଣ୍ଡ୍ କ୍ରିଟିକାଲ କେୟାର ମେଡିସିନିର ବିଭାଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡାକ୍ତର ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସ ଶିରାରେ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ହେଉଛି । ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ କାରଣରୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଚଳପ୍ରଚଳର ସବୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଉଛି ।

ଅନ୍ୟ ରୋଗ ତୁଳନାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଅଧିକ ବ୍ଲଡ୍ କ୍ଲଟିଂ ହେଉଛି ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ କ୍ଲଟିଂ କାହିଁକି ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଜାରି ରହିଛି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କର କ୍ଲଟିଂର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ମାମଲାରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଡି ଡାଇମର୍ସ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛୁ । ଯଦି ଡି ଡାଇମର୍ସର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ତେବେ ଆମେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରୁ । ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ, ଆମେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ପତଳା ଦେଇଥାଉ ।

ଏହି ଔଷଧ ସହିତ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ହ୍ରାସ କରି ରୋଗୀମାନେ ସଞ୍ଚୟ ହୁଅନ୍ତି । ଏକ୍ସ-ରେ ଏବଂ ସିଟି ସ୍କାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅଶୋଧିତ ବିଶ୍ଳେଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts