Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ,ବଦଳିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

19/06/2021 at 5:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୬: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଦଶମ ତିଥିରେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯାଏ । ପ୍ରଥା ରହିଛି ଯେ ଭାଗୀରଥଙ୍କ କଠୋର ତପସ୍ୟା ପରେ ଦେବୀ ଗଙ୍ଗା ଏହି ଦିନ ପୃଥିବୀକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଦଶହରା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥର ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଜୁନ୍ ୨୦ ରେ ପଡୁଛି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୂଣ୍ୟଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ କେବଳ ଗଙ୍ଗାକୁ ଛୁଇଁବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ।ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଦଶ ହଜାର ପ୍ରକାରର ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଅତୀତରେ କୌଣସି ପାପ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ ପକାନ୍ତୁ ଏବଂ ଓମ୍ ନମୋ ଗଙ୍ଗାୟେ ବିଶ୍ୱରୁପିଣୈ ନାରାୟଣୈ ନାମୋ ନମଃ ଜପ କରିବା ସମୟରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ତ ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରିବ । କୁହାଯାଏ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରି ଆପଣ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

ଋଣଭାର କମାଇବା ପାଇଁ:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ ଋଣ ଅଛି ଏବଂ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତୁମର ଲମ୍ବ ସହିତ ସମାନ କଳା ସୂତା ନିଅନିତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ନଡ଼ିଆରେ ବାନ୍ଧି ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରଖି ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ତୁମର ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କର । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଏହି ନଡ଼ିଆକୁ ନେଇ ପ୍ରବାହିତ ପାଣିରେ ପକାଇଦିଅନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ପକାଇବା ପରେ, ଆଉ ପଛକୁ ନଦେଖି ସିଧା ନିଜ ଘରକୁ ଆସନ୍ତୁ । କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇବେ ।

ଚାକିରୀ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଁ:

ଯଦି ଆପଣ ଚାକିରି କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟରେ ସଫଳତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନ, ଏକ ମାଟି ପାତ୍ର ନେଇ କିଛି ଗଙ୍ଗାଜଳ ଏବଂ କିଛି ଚିନି ପକାଇ ତା’ପରେ ସେଥିରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଏକ ଗରିବ ଲୋକକୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବ ।

ରୋଗ ଦୁର କରିବା ପାଇଁ:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେହି ଜଣେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଗଙ୍ଗା ଦଶହରା ଦିନ, ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ନଦୀ କୂଳରେ ସଂସାର ବିଷ ନାଶିନ୍ୟେ, ଜୀବନାୟେ ନମୋସ୍ତୁତେ, ତାପ ତ୍ରୟ ସଂହନ୍ୟେ, ପ୍ରାଣୋଶ୍ୟେ ତେ ନମୋ ନମଃ ମନ୍ତ୍ର ୧୧ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ ।  ଯଦି ଆପଣ ଗଙ୍ଗାରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଘରେ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ଏକ ବାଲ୍ଟିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗଙ୍ଗା ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜଳ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts