Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଆଷାଢ ମାସର ପ୍ରଥମ ଶନିବାରରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ, ଶନି ଧାୟା ଏବଂ ସାଢେସାତୀରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

26/06/2021 at 8:57 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୬: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରତି ମାସକୁ ବିଭିନ୍ନ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ, ସେମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଆଷାଢ ମାସ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଶୁଭ ମାସ ଜୁନ୍ ୨୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ମାସ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଶ୍ରୀହରିଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାସରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ଓ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଅପାର କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ଶ୍ରବଣ ନକ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଚର କରୁଛନ୍ତି ଶନିଦେବ:

ଏହି ସମୟ ଶନି ଦେବ ଶ୍ରବଣ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଗମନାଗମନ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଶମ ରାଶି ମକର ରାଶିରେ ବସିଛନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସମୟରେ ଶନି ଦେବ ଓଲଟା ଚଳନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ରାଶିରେ ଚାଲୁଛି ଶନିଙ୍କ ସାଢେସାତୀ:

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଶନିଙ୍କ ସାଢେସାତୀ ଲାଗିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।ଏହି ସମୟରେ, ଶନି ଦେବଙ୍କର ସାଢେସାତୀ ଧନୁ, ମକର ଏବଂ କୁମ୍ଭରାଶି ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ବର୍ଷ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୌଣସି ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନହେତୁ, ସେ ମକର ରାଶିରେ ରହିବେ । ସାଢେସାତୀ ସମୟରେ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ଶନି ଦେବ ରାଶିଫଳରେ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଏହି ରାଶିମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି ଶନି ଧାୟା:

ଶନିଙ୍କ ଧାୟା ମିଥୁନ ଏବଂ ତୁଳା ରାଶି ଉପରେ ରହିଛି । ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଶନି ଦେବଙ୍କର ଗତି ବହୁତ ଧୀର । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଗୋଟିଏ ରାଶିରୁ ଅନ୍ୟ ରାଶିକୁ ଯିବାକୁ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶନିଙ୍କ ଧାୟା ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଏହିପରି ହୋଇଥାଏ ଶନିଦେବଙ୍କ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ:

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଶନି ଦେବଙ୍କ କୁଦୃଷ୍ଟି କାହା ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ, ତେବେ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଚାକିରି, ବୃତ୍ତି, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ, ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ସର୍ବଦା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

PunjabKesari

ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବାର ଉପାୟ:

-ଜୁନ୍ ୨୫ ଠାରୁ ଆଶାଢ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଆଜି ଏହି ମାସର ପ୍ରଥମ ଶନିବାର। ତେଣୁ ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଶନି ମନ୍ଦିର ଯାଇ ସୋରିଷ ତେଲ ନେଇ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଚଢାନ୍ତୁ ।

-କୌଣସି ଗରିବ, ଦରିଦ୍ର ଏବଂ ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଳା ମଞ୍ଜି ଦାନ କରନ୍ତୁ ।

-ଆଶାଢ ମାସରେ ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ କଳା ଛତା ଦାନ କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ଡଳୀରେ ଶନିଦଶା ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଶନିଙ୍କ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts