Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ବିଶେଷ ଉପାୟ, କେବେ ହେବ ନାହିଁ ଧନର ଅଭାବ

25/05/2021 at 3:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୫: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହି ଦିନରେ ଶ୍ରୀହରି ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୂଜା ଏବଂ ଉପବାସ ରଖା ଯାଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ବୈଶାଖ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ।ତେଣୁ ଏହାକୁ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଶୁଭ ଦିନ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ସହିତ ବୌଦ୍ଧ ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ବର୍ଷ ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୨୬ ମେ, ବୁଧବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ।ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଏହିପରି କରନ୍ତୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା:

ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ, ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ୧୧ ଟି କଉଡି ଚଢାଇ ହଳଦୀର ତିଳକ ଲଗାନ୍ତୁ। ପରଦିନ, ଏହି କଉଡିକୁ ଏକ ସଫା ଲାଲ୍ କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧି ନିଜ ଆଲମାରୀରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା, ଘରେ ସବୁବେଳେ ଧନ ସମ୍ପଦ ଭରି ରହିବ ।

ଏହି ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କରନ୍ତୁ:

ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରରେ ଟିକେ ଚିନି ଏବଂ ଚାଉଳ ମିଶାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିସହ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ‘ଓଁ ଶ୍ରାଂ ଶ୍ରୀଂ ଶ୍ରୌଂ ଶ: ଚନ୍ଦ୍ରମାସେ ନମଃ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

ଓସ୍ତ ଗଛ ପୂଜା କରନ୍ତୁ:

ଓସ୍ତ ଗଛରେ ଶ୍ରୀହରି ବାସ କରନ୍ତି । ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଏହି ଗଛରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ, ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ସ୍ନାନ କରି ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି କ୍ଷୀରରେ କିଛି ମିଠା ମିଶାଇ ଓସ୍ତ ଗଛରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ ହେବ ।

ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ:

ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରାତିରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ  କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଏକତ୍ର ଅର୍ଘ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ । ଏହା ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବ ଏବଂ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଆଣିବ ।

   Related Posts