Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବେ ଭଗବାନ ଭୈରବ: କରନ୍ତୁ ଏହି ବିଶେଷ ଉପାୟ

1/06/2021 at 3:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୬: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବ୍ରତ-ପର୍ବଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଶୁଭ ତିଥିରେ ଭଗବାନଙ୍କ ବ୍ରତ ଏବଂ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ମାସ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ କାଳଷ୍ଟମୀ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ରୁଦ୍ର ଅବତାରଙ୍କ ପୂଜା ଓ ଉପବାସ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। କାଳଷ୍ଟମୀ ଦିନ କାଳ ଭୈରବାଷ୍ଟମୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ମାସରେ ଏହି ଶୁଭ ତିଥି ୨ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ରେ ପଡୁଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ପାଳନ କରି କିଛି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

PunjabKesari

କାଳଷ୍ଟମୀର ମହତ୍ତ୍ୱ:

ଭଗବାନ କାଳ ଭୈରବଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କ ରୁଦ୍ର ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାଳଷ୍ଟମୀର ଶୁଭ ଦିନରେ ଭୈରବଙ୍କ ବ୍ରତ ଉପବାସ ଏବଂ କିଛି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ । ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇ, ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ …

ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ କାଳ ଭୈରବ ରୂପକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନ ଭୈରବଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦୀପ ଜାଳି ଶ୍ରୀ କାଳ ଭୈରବାଷ୍ଟକମ୍ ପାଠ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଇଚ୍ଛାକୃତ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଦିନ, ୨୧ଟି ବେଲ ପତ୍ରରେ ଚନ୍ଦନରେ ‘ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ’ ଲେଖି ​​ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହି ଦିନ କଳା  କୁକୁରକୁ ରୁଟି ଖୁଆଇବା ଦ୍ୱାରା କାଳଭୈରବ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ।

ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ କାଳଭୈରବଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ୩୩ ଟି ସୁଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ଧୂପ ଜଳାନ୍ତୁ। ଏହା ଜୀବନର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ।

   Related Posts