Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଥାନା ଅଧିକାରୀ, ଯୌତୁକ ମାମଲାରେ ଦଫା କାଟିବାକୁ ନେଉଥିଲେ ୬ହଜାର ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : କୁନ୍ଦେଇ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ, ଭାରତମାଳା ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ୨ ଦିନିଆ କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାଷ୍ଟଗେଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ହାତୀ ଆତଙ୍କରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଯବାନ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବାଇକ୍ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ବୈଶାଖ ଅମାବାସ୍ୟା : ପରିବାରର ସୁଖ,ସମୃଦ୍ଧି ଓ ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ପାଇଁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ନୀତି ନିୟମ

22/04/2020 at 12:36 PM

ଆଜି ବୈଶାଖ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା । ଏହାକୁ ପିତୃ ଅମାବାସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଥାଏ। ଏହା ଶ୍ରୀହରିଙ୍କ ପ୍ରିୟ ମାସ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ର ନଦୀଜଳରେ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଦାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ବୈଶାଖ ଅମାବାସ୍ୟାର ଆରମ୍ଭ ରେବତୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ହେବ। ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରର ସ୍ବାମୀ ବୁଧ ଦେବତା ଏବଂ ଆଜି ବୁଧବାର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ତିଥିର ମହତ୍ତ୍ବ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ମୀନ ରାଶିରେ ବୁଧ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଯୁତି ହେଉଛି। ଆଜି ଦାନ ଏବଂ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନଥିବାରୁ ଆପଣ ଘରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ନଦୀ ଜଳ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ତିଳ ମିଶାନ୍ତୁ।

୭ଟି ପବିତ୍ର ନଦୀ ଗଙ୍ଗା,ଯମୁନା,ଗୋଦାବରୀ,ସରସ୍ବତୀ,ସିନ୍ଧୁ ଏବଂ କାବେରୀକୁ ମାନସିକ ଭାବେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସଙ୍କଟରେ ଫସିଥାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏଭଳି ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ତୀର୍ଥ ସ୍ନାନର ପୁଣ୍ୟ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବାହାରର ବାଧା ନଆସିବା ପାଇଁ ଆପଣ ପୁରୁଣା ଫଟା ଜୋତାକୁ ଘରର କୌଣସି କୋଣରେ ଝୁଲାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଭଡ଼ା ଘର ହୋଇଥିଲେ ଝରକାର ରେଲିଂରେ କଳା ସୂତା ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ।

ଆଜି ଅପ୍ରେଲ୍ ୨୨ତାରିଖ ସକାଳ ୫:୨୫ରୁ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଯାହା ଅପ୍ରେଲ୍ ୨୩ତାରିଖ ବୃହସ୍ପତିବାର ସକାଳ ୮ଟା ଯାଏଁ ରହିବ। ଆଜି ସ୍ନାନ,ଦାନ,ବ୍ରତ ଏବଂ ପୂଜା ପାଠ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଭେଦ ଏବଂ ନିଜ ନିଜ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ବହୁତ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଆସନ୍ତା କାଲି ପାଳନ କରାଯିବ।


   Related Posts