Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏସିଡିଟି ଓ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଲାଗି ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟ

24/12/2019 at 4:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୪/୧୨: ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆମେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନ ଥାଆନ୍ତି। ଠିକ୍‌ ସମୟରେ  ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବାରୁ ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ।  ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏସିଡିଟି ଭଳି ପେଟ ରୋଗରେ ଶିକାର ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହେବା ଯୋଗୁଁ ବହୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ। ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଖାଲି ପେଟରେ ଚାହା ପିଇବା ଓ ଖାଦ୍ୟପେୟର ଅନିୟମିତତା ଏସବୁ ଏସିଡିଟି ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।  ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କଲେ ଏସିଡିଟି ସହ ଅନ୍ୟନ୍ୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏସିଡିଟି ରୋଗରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ଆସନ୍ତୁ ଏ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବା।

୧- ପ୍ରଥମତଃ ଏସିଡିଟି ରୋଗୀ କେବେ ଖାଲି ପେଟରେ ରହିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । ସକାଳୁ ବ୍ରେକ ଫାଷ୍ଟ ବା ଜଳିଖିଆରେ ସେଓ ଖାଆନ୍ତୁ। ଯାହା ଦିନ ସାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସତେଜ ରଖିବ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟା ସେଓ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ୪/୫ ଦିନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ସୁଫଳ ମିଳିବ।

୨- ଏସିଡିଟି ରୋଗୀଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ରହିଛି। ଗରମ ପାଣିରେ ପୁଦୀନା ପତ୍ର ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପୁଦୀନା ପତ୍ର ମିଶା ଗରମ ପାଣି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ଢୋକେ ଢୋକେ କରି ପିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଫାଇଦା ଦେବ।

୩-  ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଏସିଡିଟି ଭଳି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୋଗ ଦୂର କରି ଦେଇଥାଏ। ‌ଗୋଲ ମରିଚ ଓ କଳା ଲୁଣ ବା ବିଟ୍‌ ଲୁଣ ସାଙ୍ଗରେ ମୂଳା ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହିଭଳି ୫/୭ ଦିନ ଖାଇବା ପରେ ଆପଣ ଏହାର ସୁଫଳ ପାଇବେ।

ବିଶେଷ ଦ୍ରଷ୍ଟବ୍ୟ: ଯଦି ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଏସିଡିଟି ରୋଗ ଭଲ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପାଖରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

   Related Posts