Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଅଛି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ତା’ହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ…

16/09/2019 at 8:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୬|୯: ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାୟ ଲୋକ ଜାଣିନଥାନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ  ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ରହିଛି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ତେବେ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଯୋଜନାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ତିନୋଟି ନିୟମ ଜାଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଯୋଜନାରେ ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ପାଖରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପହଞ୍ଚିପାରିଛି। ଏହାସହ ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଯୋଜନା ସହ ଜଡିତ ବହୁ ନିୟମରେ ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଗ୍ୟାସ ଉପଭୋକ୍ତା ନୂଆ ନିୟମ ସଂପର୍କରେ ଜାଣି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଉଜ୍ଜ୍ବଳା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

୧- କୌଣସି ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ହୋମ ଡେଲିଭରି ଦେବା ପାଇଁ ଯଦି ମନା କରନ୍ତି।  ତେବେ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୯ ଟଙ୍କା ୫୦ ପଇସା ରିହାତି ମିଳିବ। ଏଜେନ୍ସି ଏହି ରିହାତି ରାଶି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ ମନା କରନ୍ତି। ତେବେ 18002333555 ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବରରେ କଲ କରି ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ।

୨- ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ତରର ରେଗୁଲେଟର ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଖରାପ ରେଗୁଲେଟକୁ ନେଇ ଏଜେନ୍ସି ନୂଆ ରେଗୁଲେଟର ଦେବେ ।ଏଥିପାଇଁ  କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ପୁରୁଣା ରେଗୁଲେଟ ବଦଳରେ ନୂଆ ଆଣିବା ପାଇଁ ସବସ୍କ୍ରିପସ୍‌ନ ଭାଉଚର ଓ ଖରାପ ହୋଇଥିବା ପୁରୁଣା ରେଗୁଲେଟର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ କଲେ ଏଜେନ୍ସି ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ରେଗୁଲେଟର ଦେବେ।

୩-  ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର କନେକ୍ସନ ନେଇଥିବେ। ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଲପିଜି ପକ୍ଷରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜୀବନ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଥମେ ସ୍ଥାନୀୟ ଏଜେନ୍ସି ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।

   Related Posts