Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ପରେ କ’ଣ ହୁଏ ଇଭଏମଗୁଡିକ : ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିୟମ ଜାଣନ୍ତୁ

25/05/2019 at 12:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୫ : ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଇଭିଏମ ମେସିନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ପାଖାପାଖି ୯୦ କୋଟି ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଇଭିଏମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ କୋଟି ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇଭିଏମ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଦଳ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଇଭିଏମ କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ପରେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ, ଏତେଗୁଡାଏ ଇଭିଏମ କଣ କରାଯିବ ? ଏହି ସବୁ ଇଭିଏମକୁ ସମ୍ଭାଳି ରଖାଯାଏ କି ? ଏହି ସବୁ ଇଭିଏମକୁ ପୁଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ କି ? ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ତାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କଣ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଇଭିଏମ ସହ ଜଡିତ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର

ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ କଣ କରାଯାଏ ଜାଣିବା ପୁର୍ବରୁ ଆସନ୍ତୁ ଟିକେ ପଛକୁ ଯିବା । ମତଦାନ ପରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ କଡା ସୁରକ୍ଷାରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମକୁ ନିଆଯାଏ । ଏଠାରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖାଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଇଭିଏମ ରଖାଯାଏ ସେଠାରେ କୌଣସି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ମେସିନ ରଖାଯାଏନାହିଁ । ମତଗଣନା ପୁରା ହେବା ପରେ କାଗଜପତ୍ର କାମ ପୁରା କରାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ ଘୋଷଣା ହେବାପରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ପୁଣିଥରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମରେ ରଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ରୁମକୁ ବନ୍ଦ କରି ପୁଣିଥରେ ସିଲ କରିଦିଆଯାଏ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥାଏ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଜଣେ ଆଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୪୫ ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏହି ଅବଧିବେଳେ ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମତଗଣନା ନେଇ କିଛି ସନ୍ଦେହ ହୁଏ ତାହେଲେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁଣିଥରେ ମତଗଣନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରନ୍ତି । ୪୫ ଦିନ ଅବଧି ପରେ ପୁନର୍ବାର ମତଗଣନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ ।

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଆଉ ଜଣେ ଆଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଟ୍ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷାର ସହିତ ରଖାଯାଇଥାଏ । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଇଭିଏମର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ରୁହନ୍ତି । ୪୫ ଦିନ ପରେ ଇଭିଏମକୁ ପୁରା ସୁରକ୍ଷାର ସହିତ ଷ୍ଟୋରେଜ ରୁମକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଇଭିଏମ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି । କେତେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ । ସବୁ ଠିକ୍ ଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ଇଭିଏମକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତଦାନ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଇଭିଏମ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts