Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ଦୁଇ ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ୫ ଦିନ ପରେ ମିଳିଳା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶରୀରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇ ପଡିଛି ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଠାକୁରପଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୨୦ରୁ ବଦଳିବ ପାଗ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ପରେ କ’ଣ ହୁଏ ଇଭଏମଗୁଡିକ : ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିୟମ ଜାଣନ୍ତୁ

25/05/2019 at 12:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୫ : ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଇଭିଏମ ମେସିନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ହୋଇଥିଲା । ପାଖାପାଖି ୯୦ କୋଟି ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଇଭିଏମ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ । ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ କୋଟି ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇଭିଏମ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଦଳ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଓ ଇଭିଏମ କ୍ଷମତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ପରେ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ, ଏତେଗୁଡାଏ ଇଭିଏମ କଣ କରାଯିବ ? ଏହି ସବୁ ଇଭିଏମକୁ ସମ୍ଭାଳି ରଖାଯାଏ କି ? ଏହି ସବୁ ଇଭିଏମକୁ ପୁଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ କି ? ଯଦି ହଁ ତାହେଲେ ତାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କଣ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଇଭିଏମ ସହ ଜଡିତ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର

ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ କଣ କରାଯାଏ ଜାଣିବା ପୁର୍ବରୁ ଆସନ୍ତୁ ଟିକେ ପଛକୁ ଯିବା । ମତଦାନ ପରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ କଡା ସୁରକ୍ଷାରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମକୁ ନିଆଯାଏ । ଏଠାରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖାଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଇଭିଏମ ରଖାଯାଏ ସେଠାରେ କୌଣସି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ମେସିନ ରଖାଯାଏନାହିଁ । ମତଗଣନା ପୁରା ହେବା ପରେ କାଗଜପତ୍ର କାମ ପୁରା କରାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ ଘୋଷଣା ହେବାପରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ପୁଣିଥରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମରେ ରଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ରୁମକୁ ବନ୍ଦ କରି ପୁଣିଥରେ ସିଲ କରିଦିଆଯାଏ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କରାଯାଇଥାଏ । ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥାଏ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଜଣେ ଆଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୪୫ ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏହି ଅବଧିବେଳେ ଯଦି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମତଗଣନା ନେଇ କିଛି ସନ୍ଦେହ ହୁଏ ତାହେଲେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପୁଣିଥରେ ମତଗଣନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରନ୍ତି । ୪୫ ଦିନ ଅବଧି ପରେ ପୁନର୍ବାର ମତଗଣନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ ।

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଆଉ ଜଣେ ଆଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋଟ୍ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମରେ ଇଭିଏମଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷାର ସହିତ ରଖାଯାଇଥାଏ । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଇଭିଏମର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ରୁହନ୍ତି । ୪୫ ଦିନ ପରେ ଇଭିଏମକୁ ପୁରା ସୁରକ୍ଷାର ସହିତ ଷ୍ଟୋରେଜ ରୁମକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଇଭିଏମ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି । କେତେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ । ସବୁ ଠିକ୍ ଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ଇଭିଏମକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତଦାନ ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଇଭିଏମ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts