Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦୀପାବଳିର ମାହୋଲ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ମହା ଦୀପୋତ୍ସବ

6/11/2018 at 7:26 PM

ଆସନ୍ତାକାଲି ଦୀପାବଳି । ଆଲୋକର ପର୍ବ । ଦୀପାବଳି ପାଳିବାକୁ ସାରା ଦେଶ ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି । ତେବେ ତା ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହୋଇଛି ମେଗା ଦୀପୋତ୍ସବ । ରାମମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦାବି ଜୋର୍ ଧରୁଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷର ଅଯୋଧ୍ୟା ଦୀପୋତ୍ସବ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବ ରଖୁଛି ।

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆଗମନକୁ ସ୍ବାଗତ । ସଜେଇ ହୋଇଛି ଅଯୋଧ୍ୟା । ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳିର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପାଳନ ହୋଇଛି ଦୀପୋତ୍ସବ । ଚଳିତବର୍ଷ ଦୀପୋତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀ କିମ୍ ଜୁଙ୍ଗ୍ ସୁକ୍  ସରଜୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।  ଦେଖିବାକୁ ମିଲିଥିଲା ଭାରତ-କୋରିଆ ସାଂସ୍କୃତିକ ଝଲକ୍। 

ସରଜୂ ନଦୀ କୂଳରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ୩୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି । ପାଖରେ ହନୁମାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସେଠାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆରତୀ କରାଯାଇଛି । ଏଠି ହେଲିକପ୍ଟର୍ ପୁଷ୍ପକ ବିମାନରେ ସବାର୍ ହୋଇ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ, ଦେବୀ ସୀତା ଏବଂ ଅନୁଜ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପ୍ରଥମ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର୍ । ଲୋକେ ବାଣ ଓ ଦୀପ କିଣିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ତଥାପି ସେମାନେ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ବେଶ୍ ସଚେତନ ରହିଛନ୍ତି । ମାଟି ଦୀପ ହିଁ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ । ଆଉ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ରୁଚିକୁ ନଜରରେ ରଖି ବଜାରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ମାଟି ଦୀପ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଛି । 

ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି, … ଆନନ୍ଦ, ଉଲ୍ଲାସର ଅବସର । ତେବେ ଏହି ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ଯେମିତି କାହା ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଆଣି ନଦେଉ । ବାଣ ଫୁଟାନ୍ତୁ ବା ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ, ସବଧାନ ବା ସତର୍କ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

   Related Posts