Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

ଦିପାବଳୀରେ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ମନା , ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ନିୟମ…

28/10/2021 at 1:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୨୮।୧୦ : ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପ୍ରଦୂଶଣ କରିବା ରୋକିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିବାବେଳେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରରେ ସବୁଜ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଦ୍ବାରା ଜନବହୁଳ ସହରରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଯାହା ଶୀତ ଋତୁରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ମହାମାରୀ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ବିପଜ୍ଜନକ, କାରଣ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେତୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ ।

ଦିଲ୍ଳୀ- ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶୀତ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଏୟାର କ୍ୱାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (AQI) ଖରାପ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କମିଟି ଜାନୁଆରୀ ୧, ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବାଣ ବିକ୍ରିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି।

ଓଡିଶା- ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ବାଣ ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ସରକାରୀ ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା ତଥା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ଉତ୍ସବ ମାସରେ ବାଣ ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ରହିବ।

ରାଜସ୍ଥାନ- ପ୍ରଦୂଷଣର କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ମହାମାରୀ କରୋନା ତୃତୀୟ ଲହରର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ବାଣ ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ତଥା ରାତି ୮ରୁ ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଜ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ପଞ୍ଜାବ- ପଞ୍ଜାବରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାରି ଉପରେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁଜ ବାଣ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ବିକ୍ରିକୁ ସରକାର ପର୍ବରେ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ- ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ତେବେ ଦୀପାବଳି ଏବଂ ଛଟ ପୂଜାରେ ସବୁଜ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳିରେ ରାତି ୮ ରୁ ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଛଟ ପୂଜାରେ ୬ ରୁ ୮ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାଇ ପାରିବେ ।

ସେହି ପରି ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିହାର ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କେତେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବାଣ ବିକ୍ରି ତଥା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ବାଣ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ହେଲେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts