Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

୬ ଫୁଟ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କବଳରୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବନି : ଅଧ୍ୟୟନ

20/05/2020 at 6:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୫: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୬ ଫୁଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ବିପଦ ରହିଛି ।

ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଧିରେ ଧିରେ ଗତି କରୁଥିବା ବାୟୁରେ ସାମାନ୍ୟ କାଶ ଯୋଗୁଁ ପାଟିର ଲାଳ ୧୮ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରେ । ସାଇପ୍ରସର ନିକୋସିଆ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଚାରି କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରୁଥିବା ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ପବନରେ କାଶିବା ଦ୍ବାରା ପାଟିର ଲାଳ ୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ୧୮ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିପାରେ ।

ଅଧ୍ୟୟନର ସହ-ଲେଖକ ଦିମିତ୍ରୀ ଦ୍ରିକାକିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ଆକାରର ଯୁବକ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ବୟସ୍କ ଏବଂ ସ୍ବଳ୍ପ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ପିଲାମାନେ ଲାଳର ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ପଡିପାରିବେ ।

   Related Posts