Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଓୟୁଏଟି : କୁଳପତି ଓ କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ସଚ୍ଚିବଙ୍କ ଭିତରେ ଚାଲିଛି ଛକାପଞ୍ଝା, ସଚିବ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ କୁଳପତି ବି ଲେଖିଥିଲେ ସଚିବ କରୁଛନ୍ତି ଅଯଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ

17/12/2018 at 6:41 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୭|୧୨: ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଓୟୁଏଟି । କୁଳପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ ସୁପାରିଶ ନେଇ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ । ଆଉ ଏବେ କୁଳପତି-କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଢମାସ ତଳେ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହା ବିବାଦକୁ ନୂଆ ମୋଡ଼ ଦେଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା କୃଷି ଓ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଲେଟର ୱାର୍ । ଚିଠିର ସେଣ୍ଟରରେ ଖୋଦ୍ କୁଳପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପଶୁପାଳକ ଓ କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ମଧୁସୁଦନ ପାଢୀ । ଗତ ୫ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ମଧୁସୁଦନ ।  ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଭିନ୍ନ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ନଥି ପତ୍ରରେ କୁଳପତି ଜାଲିଆତି କରୁଥିବା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ସହକାରୀ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖକରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଭିସିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରି ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠିରେ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । କୁଳପତିଙ୍କ ଅବସରର ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲା ଓୟୁଏଟି । ଏବେ ଆଉ ଏକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଚିଠିର ଦେଢ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଭିସି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ସେଥିରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଆଙ୍ଗୁଳି ଉଠାଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଡ଼କୁ । ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନାରେ ଅଯଥା ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇଥିଲେ। ବଦଳି, ନିଯୁକ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅବାଧ ତାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ନଥିବା କହିଥିଲେ । ଏହା ସହ ଆହୁରି ଅନେକ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ବି ଉଠାଇଥିଲେ କୁଳପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ପଶୁପାଳକ । 

ଓୟୁଏଟି ଭିସି ଓ କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ଛକାପଞ୍ଝାକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଓୟୁଏଟି କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ । ଏହାଦ୍ବାରା ଓୟୁଏଟି ଆଯଥାରେ ବଦନାମ ହେଉଥିବା କହିଛି ସଂଘ । ତେଣୁ ସବୁ ଅଭିଯୋଗର ତୁରନ୍ତ ତଦନ୍ତ କରି ସରକାର ଘଟଣାର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟାନ୍ତୁ ବୋଲି ସଂଘ ଦାବି କରିଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଦେଶର ଶହେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଲିକାରେ ଏକ ମାତ୍ର ସରକାରୀ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା ଓୟୁଏଟି । ହେଲେ ଏହାର ପରିଚାଳନା ନେଇ କୁଳପତି ଓ କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲାଗି ଅଡ଼ୁଆ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।…

   Related Posts