Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ୍ ନିକଟ‌ରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବସ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ନିଜ ସର୍ଭିସ୍ ବନ୍ଧୁକରୁ ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯବାନ !
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ମାନସିକ ପୂରଣ ପାଇଁ ବେକ କାଟିଦେଲେ ଭକ୍ତ, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୬୯୨୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ବରଯାତ୍ରୀ ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ, ୨୬ ଆହତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଭୟଙ୍କର ହେଲାଣି କରୋନା, ସ୍କୁଲ ହଷ୍ଟେଲର ୧୯୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାୟପୁର : ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨ ଯବାନ ସହିଦ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : ସମ୍ପର୍କରେ କଳଙ୍କ ଛିଟା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅକୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମାମୁର ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର ନୁହେଁ ସୋରିଷ ତେଲ: ହୋଇଥାଏ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟା, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ସେବନ କରିବା ଅନୁଚିତ

15/01/2021 at 2:32 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୫/୦୧ : ସୋରିଷ ତେଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହିତକର। ଏହା ଏକ ମଜବୁତ ଉତ୍ତେଜକ ଭାବେ କାମ କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତା ଠିକ ରହିଥାଏ। ସୋରିଷ ତେଲ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର, ଶ୍ୱାସ ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସୋରିଷରୁ ସୋରିଷ ତେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ମୋନୋସାଟୁରେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ରହିଛି ଯାହା ହୃଦ ରୋଗର ବିକାଶ ସମ୍ଭାବନା କମ କରିଥାଏ। ତେବେ ସୋରିଷ ତେଲର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିରେ ରୋଷେଇ କଲେ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷକରି ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ। ବିଶେଷକରି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଲୋକେ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୋରିଷ ତେଲ ଉପଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି।

ଶରୀର, ତ୍ୱଚା ଓ କେଶ ପାଇଁ ସୋରିଷ ତେଲର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ସୋରିଷ ତେଲରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଏରିକ ଏସିଡ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୁପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

୧. ଅନେକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସୋରିଷ ତେଲରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଏରିକ ଏସିଡ ଅଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଷାକ୍ତ। ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଏରିକ ଏସିଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ। 

୨. ସୋରିଷ ତେଲରେ ଏରିଟିକ ଏସିଡର ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥର ହୃଦୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ମାମଲାରେ ମାୟୋକାର୍ଡିଆଲ୍ ଲିପିଡୋସିସ୍, ଅଧପତନ ରୂପରେ ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ଚିକିତ୍ସା ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ଫାଇବ୍ରୋଟିକ୍ କ୍ଷତର ବିକାଶ ମାୟୋକାର୍ଡିଆଲ୍ ଫାଇବର ବା ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀରେ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସେରାଇଡ୍ ନିର୍ମାଣ କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀରେ ମେଦର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ।

୩. ହୃଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବଢାଇବା ସହ ଏହା ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚରଣରେ ଏହା ଶ୍ୱାସ ତନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରଭଵିତ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ସୋରିଷ ତେଲ ସେବନ କଲେ ଫୁସଫୁସ କ୍ୟାନସର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

୪. ସୋରିଷ ତେଲରେ ଆଉ ଏକ ହାନିକାରକ ରାସାୟନିକ ଯୌଗିକ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଏଲିଲ୍ ଆଇସୋଥିଓସିଆନେଟ୍ କୁହାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉତ୍ତେଜକ ଯାହା ଫୁସଫୁସ, ପାକସ୍ଥଳୀ, ଅନ୍ତନଳୀ ଇତ୍ୟାଦିରେ ସୁଜନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସୋରିଷ ତେଲର ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

୫. ସୋରିଷ ତେଲ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ତ୍ୱଚାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏପିଡର୍ମାଲ୍ କେରାଟିନୋସାଇଟ୍ ଗଠନରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ।

୬. ସୋରିଷ ତେଲର କୁପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟରେ ଏଲର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ। ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ୍ ଇ କିମ୍ବା ଆଇଜିଆଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ଭଳି ଆଲର୍ଜି ଯାହାଫଳରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା, ତ୍ୱଚା ନାଲି ପଡିଯିବା, ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

୭. ଅତ୍ୟଧିକ ସୋରିଷ ତେଲ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ରାଇନାଇଟିସ୍ ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଝାଡିବାର ଶ୍ୱାସ ନଳୀରେ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା କାଶ, ଛିଙ୍କ, ନାକ ବୋହିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। 

୮. ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ସୋରିଷ ତେଲ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା କିଛି ରାସାୟନିକ ଯୌଗିକ ଭୃଣ ସହ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହାନିକାରକ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ରସାୟନ ଯୋଗୁଁ ଗର୍ଭପାତର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts