Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ: ସୋମବାର ସାରି ଦିଅନ୍ତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କାମ
  • ||
  • SCBରୁ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହାଇଦର୍‌ ଫେରାର ଘଟଣା, ୬ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବସକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜୀବନ ହାରିଲେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମାନିଲେନି କଟକଣା : ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪ ନମ୍ୱର ମାର୍କେଟରେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଫାଇନ ଦେଲେ ଦୋକାନୀ
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୪ଟି ଦୋକାନ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ପାଉଁଶ
  • ||
  • ତାତିରୁ ମିଳିଛି ତ୍ରାହି, ୧୪ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖି ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ସାଙ୍ଘାତିକ ସ୍ଥିତିରେ କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩୭୯ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ତାତିରୁ ମିଳିଛି ତ୍ରାହି, ୧୪ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖି ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ, ୭ ଦିନ ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା
  • ||

ଡିଜିଟାଲ ନେଣଦେଣରେ ଭାରତ ନମ୍ବର ୧, ବହୁ ପଛରେ ଚୀନ୍ ଓ ଆମେରିକା : ୨୦୨୦ରେ କେବଳ ଭାରତରେ ୨୫୦୦ କୋଟି ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ

5/04/2021 at 2:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୫/୦୪:  ଦେଶରେ ଅନଲାଇନ୍ ନେଣଦେଣକୁ ପ୍ରାଧ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି ଜନତା । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ବା ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରୁଛନ୍ତି । ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟଠୁ ସପିଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଅନଲାଇନରେ ପେମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୦ରେ ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ଚୀନ୍ ଓ ଆମେରିକାଠୁ ବହୁତ ଆଗରେ ରହିଛି ।

ଏସିଆଇ ଓ୍ୱାର୍ଲଡ୍ ଓ୍ୱାଇଡ୍ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ,  ଗତବର୍ଷ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨୫.୫ ବିଲିୟନ ବା ୨୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରିଅଲ ଟାଇମ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ହୋଇଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଚାଇନାରେ ୧୫.୭ ବିଲିୟନ ଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ୬ ବିଲିୟନ, ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ୫.୨ ବିଲିୟନ ଓ ୟୁକେରେ ୨.୮ ବିଲିୟନ ରହିଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଆମେରିକା ବହୁ ପଛରେ ରହିଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଏଠାରେ ମାତ୍ରା ୧.୨ ବିଲିୟନ ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ହୋଇଛି ।

ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ୧୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୨.୯ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ନଗଦ କାରବାର ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ । ଏବେବି ନଗଦ କାରବାର ଦେଶରେ ସିଂହଭାଗ ଅକ୍ତିଆର କରିଛି । ଯାହା ମୋଟ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନର ୬୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ।

ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୦୨୫ରେ ବଦଳିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ଭଲ୍ୟୁମ ୨୦୨୫ସୁଦ୍ଧା ୩୭ ପ୍ରତିଶତ ହେବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନର ହାର ମଧ୍ୟ ୩୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ଏପରି ହେଲେ ନଗଦ ଅର୍ଥ କାରବାର ୨୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିବ । ୨୦୨୪ରେ ହିଁ ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଟପିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । 

ନ୍ୟାଶନାଲ ପେମେଣ୍ଟସ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁସାରେ, ଏନପିସିଆଇ ଦେଶରେ ପିପିଆଇ ଓ ୟୁପିଆଇ ଟ୍ରା଼ଞ୍ଜାକ୍ସନ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମାସକୁ ମାସ ୟୁପିଆଇ ଟ୍ରା଼ଞ୍ଜାକ୍ସନ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଅପେକ୍ଷା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ରେ ୪.୨୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୟୁପିଆଇ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts