Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି, ବାଳଭୋଗ ଏବଂ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶର ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କାର୍ତ୍ତିକରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ

30/10/2020 at 8:52 PM

ପୁରୀ, ୩୦।୧୦: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ପୁରୀ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ହବିଷ୍ୟାଳୀ ଓ ସମସ୍ତେ ଯେଭଳି ସୁବିଧାରେ ମହାପ୍ରସାଦ ପାଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ପରଖିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ବାରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ଅନ୍ୟପଟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କାର୍ତ୍ତିକ ନୀତି, ବାଳଭୋଗ ସହ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ହୋଇଛି।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ମହାକାର୍ତ୍ତିକରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଇ ଦାମୋଦର ବେଶ  ଦେଖିପାରିବେନି ହବିଷ୍ୟାଳୀ। ଭକ୍ତ-ଭଗବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଚୀର ହୋଇ ଛିଡା ହୋଇଛି କାଳରୂପୀ କରୋନା ।ଭକ୍ତ ବ୍ୟଥିତ ଏହା ଭିତରେ ସାମାନ୍ୟ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ବସ୍ତି ଆଣିଛି ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବା ଖବର । ଧର୍ମ ମାସ କାର୍ତ୍ତିକରେ ଯେମିତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ମହାପ୍ରସାଦ ସୁବିଧାରେ ପାଇବେ ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ବାରାରରେ ଟୋକନ ମାଧ୍ୟମରେ ମହାପ୍ରସାଦ ବିକ୍ରିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ସେହିପରି ଏବର୍ଷ ବଡ଼ ଓଷାରେ ଧବଳେଶ୍ବରଙ୍କ ଦର୍ଶନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ । ବଡ଼ଓଷା ଏବଂ ପଞ୍ଚୁକରେ ଧବଳେଶ୍ବର ପୀଠରେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ଏବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ପୀଠକୁ ଯିବା ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଛି କଟକ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ତେବେ ବିଧି ମୁତାବକ ଶ୍ରୀ ଧବଳେଶ୍ବରଙ୍କ ସମସ୍ତ ନୀତିକାନ୍ତି ହେବ ।

କେବଳ ଯେ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ସେକଥା ନୁହେଁ, ଏବର୍ଷ ବନ୍ଦ ରହିବ କଟକର ଐତିହାସିକ ବାଲିଯାତ୍ରା । ବାଲିଯାତ୍ରା ବୁଲା ସହ କିଣାବିକାରୁ ବି ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ଲୋକେ । ଗଡଗଡିଆ ଘାଟରେ ଲାଗିବନି ଗହଳି ଚହଳି, ହେବନି ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ ଉତ୍ସବ। କୋଭି଼ଡ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନକୁ ଆଖିରେ ରଖି ଏମିତି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି କଟକ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts