Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

କଟକରେ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟାପିଲା ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି : ୨୫ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ

17/02/2020 at 3:33 PM

କଟକ ୧୭/୨: କଟକ ସହରରେ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ପିଇବା ପାଣି ଆଶଙ୍କା ଘନୀଭୂତ ହୋଇଛି। ଓଡିଆ ବଜାର ଗଉଡ ସାହିରେ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଏପରି ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ପିଇବା ପାଣି ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିଛି ନାଁ ଏହା ପଛରେ ଆଉ କିଛି କାରଣ ରହିଛି , ତାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଳ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ସେପଟେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନବେ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଥିବାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିଥିବା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ଗତ ତିନି ଦିନ ହେଲା ଓଡିଆ ବଜାରର ଗଉଡ ସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିଛି। ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝାଡା ବାନ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ଜଣ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି। ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦୂଷିତ ପିଇବା ପାଣି ଆସୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏପରି ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗୁଁ ହିଁ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସି ଏମ୍ ସି କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ବୁଲି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇପ୍ ରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ଟି ଜଳ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଖପୁରିଆ ସ୍ଥିତ ଲାବୋରାଟୋରୀକୁ ପଠା ଯାଇଛି।

ସେପଟେ ସହରର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝାଡା ବାନ୍ତି ଓ ଜଣ୍ଡିସ୍ ବ୍ୟାପିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସହରର ମକରାବାଗ ସାହି, ଆକବର ଖାଁ ଗଳି,ମେରିଆ ବଜାର ,ଉଚ୍ଚ ସାହି ଓ ଗହ୍ମାଣ୍ଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ପାଇଁ ଜଣ୍ଡିସ୍ ଓ ଝାଡା ବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିଥିବା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

   Related Posts