Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୫୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୫୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ହୁଣ୍ଡି ଓ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ବେଳେ କେଉଁ ସରକାର ଥିଲା ? ସିବିଏସଇର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଜୋର
  • ||

କରୋନାରୁ ହେଉଥିବା ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଡାଏବେଟିସ ଔଷଧ-ଗବେଷକଙ୍କ ଦାବି

15/06/2021 at 5:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୬ : କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାରେ ଡାଏବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ଔଷଧ ମେଟଫର୍ମିନ(Metformin) ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଲଗାତାର ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣ କମିଯାଇପାରେ। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଷ୍ଟେରଏଡ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା।

ଶରୀରରେ ସୁଗାର ସ୍ଥର ବଢିଗଲେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମେଟଫର୍ମିନ୍ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ। ଏହା ସାମାନ୍ୟ ଡାଏବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଔଷଧ ଯାହା ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ଲେଭଲ କମାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଟାଇପ୍-୨ ଡାଏବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଔଷଧ ଯାହାକୁ ସେବନ କରି ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ଔଷଧ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ସାନ ଡିଏଗୋ (UCSD) ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ମେଡିସିନରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଇମ୍ୟୁନିଟିରେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମୂଷା ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଫୁସଫୁସ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଔଷଧ ମୂଷାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

ଗବେଷକ ଆକ୍ୟୁଟ୍ ରେସ୍ପିରେଟରି ଡିଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ (ARDS) ରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫୁସଫୁସରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଲିକେଜ୍ ହୁଏ ଯାହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ସୀମିତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଗବେଷଣାରେ ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣ ବିଶିଷ୍ଟ ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ମେଟଫର୍ମିନ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଫଳସ୍ୱରୂପ ତୀବ୍ର ରେସ୍ପିରେଟରି ଡିଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର ଏଥିରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ଫୋର୍ଟିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡକ୍ଟର ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରତାପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ପାଇଁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଷ୍ଟେରଏଡ ଚିକିତ୍ସା ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହିପରି ଅନେକ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ଯାହା ଅନ୍ୟ କେତେକ ରୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଔଷଧରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରାମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଗବେଷଣା ସମୟରେ ଔଷଧ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ମଣିଷ ଉପରେ ଏହାର କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ତାହା ଜଣା ପଡ଼ିନଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମେଟଫର୍ମିନ୍ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଔଷଧ। ଗାଜିଆବାଦର ସ୍ୱସ୍ତିକ ମେଡିକାଲ ସେଣ୍ଟରର ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡକ୍ଟର ରାହୁଲ ଗୁପ୍ତା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଣିଷ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ। ତେଣୁ ଗବେଷଣା ଆଧାରରେ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

   Related Posts