Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଣ୍ଡଳିରୁ ଭାସି ଯାଇଛି ହାତୀ, ଠାବ ହୋଇପାରିନି ଅବସ୍ଥିତି
  • ||
  • ଅରିନ୍ଦମ ଦାସଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଆସୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
  • ||
  • ଉଦଳା : ନିଜେ ବିଷ ପିଇ ଦୁଇ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ପିଆଇଦେଲା, ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଗଲା ମା’ର ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ ବୋଟ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସମ୍ବାଦଦାତା ଅରିନ୍ଦମ୍ ଦାସଙ୍କ ଅକାଳ ବିୟୋଗ, ଗଜ ଉଦ୍ଧାର ଖବର ଆଣିବାକୁ ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ସହ ଯାଇଥିଲେ
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରେ ଫସିଥିବା ହାତୀକୁ ଉଦ୍ଧାର ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଓଡ୍ରାଫ୍ ବୋଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର କୋର୍ଟ ପରିସର ୩ଦିନ ସିଲ୍, ଜୁଡିସିଆଲ୍ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଆଇନଜୀବୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୩୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତା ଫଡନାଭୀସଙ୍କ ଶରଣରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, କହିଲେ- ‘ଆମ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କର’
  • ||
  • ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା, ବଢୁଛି ହୀରାକୁଦର ଜଳସ୍ତର
  • ||

ରାମ୍ପା ମନ୍ଦିର ପରେ ଧୋଲାଭିରାକୁ ମିଳିଲା ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ମାନ୍ୟତା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଏହାର ବିଶେଷତ୍ୱ

27/07/2021 at 5:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୭ : ତେଲେଙ୍ଗାନାର ୧୩ ତମ ଶତାବ୍ଦୀର ରାମ୍ପା ମନ୍ଦିରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ତରଫରୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳର ମାନ୍ୟତା ମିଳିବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଆଉ ଏକ ହେରିଟେଜକୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୟୁନେସ୍କୋ ଗୁଜୁରାଟ ସ୍ଥିତ ଧୋଲାଭିରାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଧୋଲାଭିରାରେ ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତାର ଅବଶେଷ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଅନନ୍ୟ ଐତିହ୍ୟ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଗୁଜୁରାଟ କଚ୍ଛ ପ୍ରଦେଶ ଖଡିରରେ ସ୍ଥିତ ଏକ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଧୋଲାଭିରା। ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାଚୀନ ମହାନଗର ଥିଲା। ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତାର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ନୂଆ ଲିଙ୍କ ଭାବେ ଜଡିତ ହେବାକୁଥିବା ଧୋଲାଭିରା ‘କଚ୍ଛର ରଣ’ର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥିତ ଦ୍ବୀପ ଖଡିରରେ ରହିଛି।

ଏହି ଦ୍ବୀପ ନିକଟରେ ରହିଛି ସୁଖାର୍ବ ସହର। ଧୋଲାଭିରା ଗାଁ ଖଡିର ଦ୍ବୀପର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ରହିଛି। ଧୋଲାଭିରା ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସ୍ଥାନରେ ଖନନ ବେଳେ ମିଳିଥିବା ଅବଶେଷର ପ୍ରସାର ‘ମନହର’ ଓ ‘ମାନସର’ ନାମକ ନାଳ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା। ଧୋଲାଭିରା ନାମକ ହରପ୍ପା ସଂସ୍କୃତିର ଏହି ନଗରର ଯୋଜନା ସାମନ୍ତରା ଚତୁର୍ଭୁଜ ଆକାରରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନଗରର ଲମ୍ବ ପୂର୍ବରୁ ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଅଛି। ନଗରର ଚାରିଆଡେ ଏକ ମଜବୁତ ପାଚେରୀ ନିର୍ମାଣର ସାକ୍ଷ୍ୟ ମିଳିଛି। ନଗରର ମହାପ୍ରସାଦ ସ୍ଥାନର ଉତ୍ତରରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ସମତଳ ମଇଦାନର ଅବଶେଷ ମିଳିଛି। ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ନଗରର ମଧ୍ୟ ଭାଗ ରହିଛି ଯାହାକୁ ‘ପୁର’ ସଂଜ୍ଞା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପୂର୍ବରେ ନଗରର ତୃତୀୟ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗ ରହିଛି ଯାହାକୁ ‘ଅବମ ନଗର’ କୁହାଯାଏ।

   Related Posts