Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଲୋଭନୀୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା : କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଲେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଦିଆଯିବ ୧ଟଙ୍କାରେ ଚାଉଳ ସହ ଡାଲି ଓ ଲୁଣ

14/04/2019 at 9:15 AM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୪/୪: କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ କେହି ଅଟକାଇପାରିବେନି କହି ବିଜେଡି ବାରମ୍ବାର ବିଜେପିକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବା ବେଳେ, ନାନାଦି ଲୋଭନୀୟ ସ୍କିମ୍ ର ଘୋଷଣା କରିଛି । ତେବେ ଏସବୁକୁ କାଉଣ୍ଟର୍ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ବିଜେପିର ପେଡ଼ି ଖୋଲିଛନ୍ତି । ୧ ଟଙ୍କାରେ ଖାଲି ଚାଉଳ କାହିଁକି, ଏବେ ଡାଲି ଲୁଣ ବି ମିଳିବ।

ପ୍ରଚାରରେ ପଶିଲା ଲୋଭ ନୀୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପ୍ରତିଯୋଗିତା । ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳକୁ ଆଧାର କରି ବିଜେଡି ଗତ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିବା ବେଳେ ଏଥର ବିଜେପି ନୂଆ ଥୋପ ଯୋଡ଼ିଛି । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ୧ ଟଙ୍କାରେ ଚାଉଳ ସହ ଟଙ୍କାରେ ଡାଲି ଓ ଲୁଣ ଯୋଗାଇଦେବ । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଏଭଳି ଘୋଷଣା ନିର୍ବାଚନ ବାତାବରଣକୁ ଆହୁରି ଉଷ୍ଣ କରିଛି । ୧ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଡାଲି, ଲୁଣ ଓ ଚାଉଳ। ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ଡାଲି, ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ଲୁଣ, ୫ କେଜି ଚାଉଳ । ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ରାଜ୍ୟରେ ୩.୨୬ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ ହେବେ ଉପକୃତ ହେବେ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ତ ବିଲ୍କୁଲ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପାହାଡ଼ ଠିଆ କରାଇଛନ୍ତି।  ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଓ ବିଧବା ଭତ୍ତା ବାବଦକୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା। ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ। ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଦିଦିଙ୍କୁ ୧୫ ହଜାର ଓ ସହାୟିକାଙ୍କୁ ୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର। ଚୌଦ୍ବାରରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଏସବୁ ଘୋଷଣା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିଛନ୍ତି।

ବିଜେପିର ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜନୀତିର ଚାଲିଥିବା ଲୋଭନୀୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନୂଆ ସୀମା ଡେଇଁଛି । କଥାହେଉଛି ବିଜେପି ଏସବୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ତା ଇସ୍ତାହାରରେ ବି ସ୍ଥାନ ଦେଇପାରିଥାନ୍ତା। ଏହା ନକରି ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ। ତେବେ ଟଙ୍କିକିଆ ଚାଉଳ ସ୍କିମ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଥିଲା । ଚାଷୀ ଋଣ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି କଂଗ୍ରେସ।

ଏବେ ନେତାଙ୍କ ହାତରେ ଓଡ଼ିଶା । ଭୋଟର ବି ଅନେଇ ବସିଛନ୍ତି କିଏ କେତେ ଘୋଷଣା କରୁଛି। ତେଣୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏପ୍ରିଲ ୨୭ ଯାଏଁ ଆହୁରି ଏମିତି ଘୋଷଣା ବି ଆସିବ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରୁ।

   Related Posts