Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଘୋର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା , ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି କପି ଯାଏଁ ସବୁ ଚାଲିଛି ବେଧଡକ, ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

25/02/2019 at 7:58 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୫|୨: ରାତି ସାରା ଉଜାଗର କିନ୍ତୁ ମୁଗୁରା ମେଲା । ଆମେ ଏଠି ଏଭଳି କଥା ଏଥିପାଇଁ କହୁଛୁ ଯେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଥମ ଦିନ ମାତୃଭାଷା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଘଟଣାରୁ କିଛି ବି ଶିଖିଲେନି ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ । କାରଣ ଆଜି ହୋଇଥିବା ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଖାଲି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇନି ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ବଲାଙ୍ଗିରରେ ପାଚେରି ଚଢି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ କପି ଯୋଗାଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ୍ ଘଟଣାକୁ ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ବେଳେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ହେଲେ ବି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଉତ୍ତର ଆସିପାରିବନି । …

ପୁଣି ମାଟ୍ରିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଭାଇରାଲ ଅଭିଯୋଗ। ଓଡ଼ିଆ ପରେ ଇଂରାଜୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ବି ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ମୋବାଇଲରୁ ମୋବାଇଲ ବୁଲିଲା ଏ ସେଟ୍‌ର ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର । ବଲାଙ୍ଗିର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ଭାଇରାଲ୍ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗମାନ ଆସିଛି ।ଏହାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ  ଏବଂ ଅଭିଭାଭକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଓଡିଶା ଅଭିଭାବକ ମହାସଂଘ ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଭେଟି ଏହାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷପ ନେବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି ।

ଓଡିଆ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ଲିକ୍ କରି ୯ ଜଣ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୧ ଜଣ ସେଣ୍ଟର ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ସସପେଣ୍ଡ ହେଲେ । ୪ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ  ପରୀକ୍ଷାରୁ ନିବୃତ୍ତ କରାଯାଇଛି । ବୋର୍ଡର ଆକ୍ସନ ପରେ ବି ପୁଣି ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଛି ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଓରିଜିନାଲ୍ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ସହ ମେଳ ଖାଉନଥିବା କହିଛନ୍ତି ବୋର୍ଡ ସଭାପତି ।

ଏତେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସତ୍ତ୍ବେ କାହିଁକି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲ ବୋବାଲ ହେଉଛି । କଣ ଏଥିରେ କିଛି ର୍ୟାକେଟ ସକ୍ରିୟ ରହିଛନ୍ତି କି। ଓଡ଼ିଆ ପରେ ଇଂରାଜୀ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଭାଇରାଲକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ସିଧା ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି  କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ପ୍ରଥମ ଦିନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ଘଟଣାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଥର କହିଛନ୍ତି ଯଦି ବି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ହୁଏ ତେବେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଉତ୍ତର ଆସିପାରିବନି ।

ସେମିତି କପି ରୋକିବା ପାଇଁ ଏଥର କୁଆଡେ ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଚିତ୍ରକୁ । ଇଏ ହେଉଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ଭୁବନ ପଲାସପିଠିଆ ହାଇସ୍କୁଲର ଦୃଶ୍ୟକୁ । ଏଠି ବିହାର ଷ୍ଟାଇଲରେ ପାଚେରିରେ ଚଢି ଝରକା ବାଟେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ କପି ଯୋଗା ଯାଉଛି । ବଲାଙ୍ଗିରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

   Related Posts