Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ଶ୍ରାବଣ ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ବାବାଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ ପାଇଁ ରାତି ୧୨ରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଧାଡି: ବିଜେପି ସାଂସଦ ରବି କିଶନ ବି କଲେ ପୂଜା

26/07/2021 at 4:29 PM

କାଶୀ ୨୬/୦୭ : ଆଜି ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସ ପ୍ରଥମ ସୋମବାର। ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ସାରା ଦେଶରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଜଳାଭିଷେକ ପାଇଁ ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ନିଷେଧାଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ରାତି ୧୨ ଟାରୁ କାଶୀ ଶ୍ରୀ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଗୋରଖପୁରର ବିଜେପି ସାଂସଦ ରବି କିଶନ ମଧ୍ୟ ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ଜଳାଭିଷେକ ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। କରୋନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିବ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ପୂଜାର ଲାଇଭ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ସକାଳ ୪ ଟାରେ ବୈଦିକ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ମଧ୍ୟରେ ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶୃଙ୍ଗାର କରାଯାଇଥିଲା। ଶିବ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରେଡ୍ କାର୍ପେଟ୍ ପକାଯାଇଥିଲା। ରେଡ୍ କାର୍ପେଟ୍ ଦେଇ ଯିବାବେଳେ ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ନିର୍ମିତ ଅରଘାରେ ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କୁ ଜଳ, କ୍ଷୀର ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଗର୍ଭଗୃହକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ରାମପୁରା ଠାରୁ ଗୋଦୋଲିୟା, ଦଶାଶ୍ୱମେଧ, ବାଂଶଫାଟକ, ଚୋୖକ, ବୁଲାନାଲା ଏବଂ ମୈଦାଗିନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ହର ହର ମହାଦେବ ଧ୍ୱନି ଶୁଣାଯାଏ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଭକ୍ତ ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ପ୍ରଥମ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କାଶୀ ବିଶ୍ୱନାଥଙ୍କ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଦଶାଶ୍ୱମେଧରୁ ଗୋଦୋଲିୟା, ବାଂଶଫାଟକ, ଚୌକ ଦେଇ ମୈଦାଗିନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୩ ଟି ଜୋନ୍ ଏବଂ ୮ ଟି ସେକ୍ଟରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ, ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଏବଂ ପିଏସି ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

ଆରପି ଘାଟ, ଶୀତଳା ଘାଟ, ଅହଲ୍ୟାବାଇ ଘାଟ, ଲଲିତା ଘାଟ, ଅସ୍ସି ଘାଟ, ତୁଲସୀ ଘାଟ ସମେତ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଗଙ୍ଗା ଘାଟରେ ଜଳ ପୋଲିସ ଏବଂ ପିଏସି ବନ୍ୟା ରିଲିଫ ଟିମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ୧୧ ଏନଡିଆରଏଫ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି।

ବାବା ବିଶ୍ୱନାଥ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାର ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ରୂପରେ ବିରାଜମାନ କରନ୍ତି। ଶ୍ରାବଣ ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ନୀଳକଣ୍ଠ ଶିବ ରୂପରେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କରିଥାନ୍ତି। ଲିଙ୍ଗ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗଙ୍କ ରୂପରେ ଦେଖାଦେଲେ। ତେଣୁ ସାୱାନର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ତାଙ୍କର ମେକଅପ୍ ମାନବ ଚିତ୍ର ଆକାରରେ କରାଯାଇଥାଏ।

   Related Posts