Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ବଡଦାଣ୍ଡରୁ ଦେଖାଗଲାନି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

28/11/2019 at 5:38 PM

ପୁରୀ ୨୮।୧୧: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଓ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘନକୁହୁଡ଼ି ଆଛାଦିତ। ଘନକୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ନୀଳଚକ୍ର ସକାଳୁ ଆଦୌ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନଥିଲା । ସତେ ଯେମିତି କହୁଡ଼ି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଢ଼ାଙ୍କି ରଖିଥିଲା। ଗତ ୫ ଦିନ ଧରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଘନକୁହୁଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ଆଜି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଗଶୀର ମାସ ମାଣବସା ଗୁରୁବାର ପାଳନ କରୁଥିବା ଭକ୍ତ ତଥା ପୁରୀ ସହରର ଗୃହିଣୀମାନେ ଘନକହୁଡ଼ି ସତ୍ତ୍ୱେ ସକାଳୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ମା’ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଓ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଆଜି ସକାଳୁ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଅଂଚଳ କୁହୁଡ଼ି ଘେରରେ ରହିଥିଲା। ଯାହା ଫଳରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ନୀଳଚକ୍ର ଆଦୌ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନଥିଲା। ସତେ ଯେମିତି କୁହୁଡ଼ି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଢ଼ାଙ୍କି ରଖିଥିଲା। ଗତ ୫ ଦିନ ହେବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଘନକୁହୁଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୁରୀ ଆସିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ର ଦେଖିନପାରି ଆତୁର ହେଉଥିଲେ।

ଏତେବଡ଼ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ମୁହଁକୁ ମୁହଁ ଦିଶୁ ନଥିଲା। ଏପରିକି ପୁରୀର ପ୍ରବେଶ ପଥ ମେଡ଼ିକାଲ ଛକ, ଭିଆଇପି ରୋଡ଼, ସମୁଦ୍ର କୂଳ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସାହି ଗଳିକନ୍ଦିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଛାଦିତ କରିଥିଲା ଧୂଆଁଳିଆ କୁହୁଡ଼ି। ତେବେ ଅନେକ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀ ନୀଳଚକ୍ରକୁ ଦେଖିଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦେଖିବା ସହ ସମାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଥିବା ବେଳେ କୁହୁଡ଼ି ଆଜି ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅନ୍ତରାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆଜି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଗଶୀର ମାସ ମାଣବସା ଗୁରୁବାର ପାଇଁ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଉତ୍ସବମୁଖର ପରିବେଶ ଥିଲା। ଆଜି ସକାଳୁ ବ୍ରିତଧାରିଣୀ ମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ ରତ୍ନସିଂହାସନରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଦାବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଘନକୁହୁଡ଼ି ସତ୍ତ୍ୱେ ମାଣବସା ଗୁରୁବାର ପାଳନ କରୁଥିବା ପୁରୀ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସାହି ତଥା ପୁରୀ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଗୃହିଣୀ ମାନେ ସକାଳୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଯାଇ ମା’ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଓ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି। ଗୃହିଣୀମାନେ ଗତକାଲି ଠାରୁ ଘର ଲିପାପୋଛା ସହ ଝୋଟି, ମୁରୁଜ ଦେଇ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତ୍ରରୁ ଉଠି ନିତ୍ୟକର୍ମ ସାରି ଘରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଆସିଥିଲେ।

ଘନକୁହୁଡ଼ି ସତ୍ତ୍ୱେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଓ ସୁରୁଖୁରୁରେ ମା’ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ମାଣବସା ଗୁରୁବାର ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପିଠାପଣା, ଖେଚେଡ଼ି, ଡ଼ାଲମା, ଶାଗ ଆଦି ସୁସ୍ୱାଦ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts