Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ନୀଳଗିରିରେ ଡେଙ୍ଗୁରେ ୪ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ

10/10/2019 at 8:43 AM

ନୀଳଗିରି ୧୦।୧୦: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଚଂଳରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ବରରେ ୪ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଡେଙ୍ଗୁ ଭୂତାଣୁ ନୀଳଗିରିରେ ବ୍ୟାପିବା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଚଂଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ନୀଳଗିରିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ନୀଳଗିରି ଏନଏସି ୧୩ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥପୁର ମହାରଣା ସାହି ଅଚଂଳରେ ଢେଙ୍ଗୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏହି ଗ୍ରାମର ପରମାନନ୍ଦ ବହେରାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରାଣୀ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବହେରାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କନକଲତା ଜ୍ବରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ । ବାନ୍ତି ଓ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ସହ ଜ୍ବର ନଛାଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବାଲେଶ୍ବର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ରକ୍ତ ନମୂନା ପରୀକ୍ଷା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ବର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ପରେ କନକଲତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ତାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ନରୋତମ ମହରଣାଙ୍କ ଝିଅ ନିହାରିକା ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥଥିବାବେଳେ ଜଗବନ୍ଧୁ ମହାରଣାଙ୍କ ପୁଅ ଅଜୟ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁ ଜ୍ବରରେ ପୀଡିତ ହୋଇ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗାଁରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ଗାଁ ନିକଟରେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଗାଡିଆ ଥିବାବେଳେ ଡ୍ରେନ୍ ବହୁଦିନ ଧରି ଏନଏସି ତରଫରୁ ସଫେଇ ହୋଇନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏପରିକି ଡ୍ରେନ୍ ରେ ବ୍ଲିଚିଙ୍ଗ ପାଉଡର ପକାଯାଉନଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ଶୁଣି ନୀଳଗିରି ଏନଏସି ତରଫରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଡ୍ରେନ୍ ସଫେଇ ସାଙ୍ଗକୁ ବ୍ଲିଚିଂ ପକାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବା ଜାଣି ସୁଦ୍ଧା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ତେବେ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ଗାଁରେ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି ।

   Related Posts