Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଇତିହାସ ବହନ କରୁଥିବା ପୁରୀର ପ୍ରାଚୀନ ମଠଗୁଡିକୁ ଭାଙ୍ଗିବା କେତେ ଯଥାର୍ଥ, ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ବିତର୍କ

30/08/2019 at 2:26 PM

ପୁରୀ ୩୦|୮: ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ବେଆଇନ ତଥା ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ନିର୍ମାଣ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଭଙ୍ଗା ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କୃତି, ରୀତିନୀତି ସହ ଜଡ଼ିତ ଥିବ ଏହି ମଠ ଗୁଡ଼ିକୁ ସୁରକ୍ଷା ନାରେ ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ଭାଙ୍ଗିବା କେତେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ । ବିକାଶ ନାରେ ସମୟ ସ୍ରୋତରେ ହଜିଯିବନିତ ଏହି ଐତିହ୍ୟର ପଦଚିହ୍ନ…

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ପୁରୀ ପାଇଁ ବିକାଶର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଛନ୍ତି ସରକାର। ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟ ସହରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିଯାନରେ ପ୍ରଥମେ ଭାଙ୍ଗିଛି ଲଙ୍ଗୁଳି ମଠ, ଏବେ ଏମାର ମଠ ଭଙ୍ଗା ଚାଲିଛି । ଆଗକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂଲଗ୍ନ ୬ଟି ମଠର ପାଳି ପଡିବ ।

ଏସବୁ ମଠ ସହ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସଂପର୍କ ବହୁ ପୁରୁଣା । କେତେ ଶହ ବର୍ଷର ଏହି ସଂପର୍କ ସହ ବିଶ୍ବାସ,ସଂସ୍କୃତି ଓ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଜଡିତ । ଏସବୁର ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ବି ବିରଳ କଳାକୃତିର ନିଦର୍ଶନ । ତଥାପି ତାହା ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ଭଙ୍ଗାଯାଉଛି।କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଭଗ୍ନାବଶେଷ ଭିତରୁ ଉଦ୍ଧାର କଳାକୃତ୍ତି ସଂରକ୍ଷିତ ରଖି ପାରିବେ ତ ସରକାର ?

ଯେଉଁ ପ୍ରାଚୀନ କଳାକୃତ୍ତି ପାଇଁ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପରିଚିତ, ବିକାଶ ନାରେ ସେହି କଳାକୃତ୍ତିର ବିନାଶ ହେବ ନି ତ ? ଐତିହ୍ୟ ସହର ଗଢୁ ଗଢୁ ଇତିହାସ ହଜିଯିବନି ତ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମହତ୍ବ ହରାଇବ ନାହିଁ ତ ମଠ ମନ୍ଦିର ?

ଏମାର ମଠ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ରଘୁନନ୍ଦନ ଲାଇବ୍ରେରୀରୁ ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ପୁସ୍ତକ, ପାଣ୍ଡୁଲିପି ତଥା ପାଞ୍ଜି ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି । ସେ ଗୁଡ଼ିକର ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନ ସହ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ସମୟ ସହିତ ସେହି ସବୁ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ହୋଇ ପାରିବ ତ ? ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା ।

କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସର୍ବୋପରି କାଳିଆ ଠାକୁରଙ୍କ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ଆୟୋଜନ । ସେହି ଭକ୍ତଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମଠ ମନ୍ଦିରର ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ନଚେତ କୋଣାର୍କର କଳାହରଣ ପରି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର କଳା ହରଣ ହୋଇଯିବ । ବିଶ୍ବ ଐତିହ୍ୟ ତ ଘୋଷଣା ହେବ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର । ସେତେବେଳେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଆଉ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ହୋଇନଥିବ। ପ୍ରାଚୀନ ମଠ ମନ୍ଦିର ପରିବର୍ତ୍ତେ ଶୋଭାବର୍ଦ୍ଧନ କରୁଥିବ କେବଳ ନଭଶ୍ଚୁମ୍ଭୀ ଅଟ୍ଟାଳିକା ।

   Related Posts