Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୭୯ ମୃତ
  • ||

ଚୀନ୍: ଜିନଜିଆଙ୍ଗରେ ମସଜିଦ୍ ଭାଙ୍ଗି ନିର୍ମାଣ କରିଦିଆଗଲା ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟ

17/08/2020 at 6:52 PM

ବେଜିଂ : ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉତ୍ପିଡ଼ନ ନେଇ ଚୀନ୍‌ ସର୍ବଦା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଛି। ତେବେ ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରାନ୍ତ ଆତୁସ୍‌ର ଏକ ଘଟଣା ସରକାରଙ୍କ କଠୋର ଇସ୍ଲାମନୀତିକୁ ପଦାରେ ପକାଇଦେଇଛି। ଏଠାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଥିବା ଟୋକୁଲ ମସଜିଦକୁ ଭାଙ୍ଗି ତା ସ୍ଥାନରେ ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ରେଡିଓ ଫ୍ରି ଏସିଆ (ଆଏଫଏ) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଏଠାରେ ଥିବା ଦୁଇ ତିନୋଟି ମସଜିଦକୁ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ। ଭଙ୍ଗାଯାଇଥିବା ମସଜିଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ଟୋକୁଲ ମସଜିଦ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ମସଜିଦଗୁଡିକର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ହଟାଇ ସ୍ଥାନ ସମତଳ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ଟୋକୁଲ ମସଜିଦ୍ ସ୍ଥାନରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। 

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟଯେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ୨୦୧୬ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦେଶରେ ମସଜିଦ ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶର ମସଜିଦଗୁଡିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗି ତା ସ୍ଥାନରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂସ୍କାରର ଅଂଶ ବିଶେଷ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟକୁ ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇନି।

ଏଠାରେ ସାର୍ବଜନିକ ଶୌଚାଳୟର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା। କାରଣ ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ଅଛି। ହେଲେ ମସଜିଦର ବିଶାଳ ମସଜିଦ୍‌ର ଭଗ୍ନାବଶେଷକୁ ଲୁଚାଇବା ଲାଗି ଏହି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଉଇଗୁର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ପହଞ୍ଚାଇବା ବୋଲି ଉଇଗୁର ପଡୋଶୀ ସମିତି ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts