Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆସିବ ଠକ ପ୍ରଜ୍ଞା, ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ତାମିଲନାଡୁ ବଣ୍ଡାଲୁର ଚିଡିଆଖାନାର ୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସିଂହଙ୍କଠାରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ

19/06/2021 at 9:38 AM

ତାମିଲନାଡୁ ୧୯/୬ : ତାମିଲନାଡୁର ବଣ୍ଡାଲୁରର ଆରିଗନାର ଆନ୍ନା ଚିଡିଆଖାନାରେ ୪ ସିଂହଙ୍କ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପଛରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦାୟୀ । ଏଠାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଚାରିଟି ସିଂହଙ୍କଠାରେ ଭୂତାଣୁରୁ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମିତ ସିଂହମାନଙ୍କଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର ଜେନୋମ କ୍ରମରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଏକ ଡେଲଟା ଫର୍ମ ରହିଛି ।

ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପ୍ରଶାସନ ଭୋପାଳର ICAR- ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ପଶୁ ରୋଗ (NIHSAD)କୁ ୧୧ ସିଂହଙ୍କର ନମୁନା ପଠାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ଜୁନ୍ ୩ରେ, ଅନୁଷ୍ଠାନ କହିଛି ଯେ ୯ ସିଂହଙ୍କ ନମୁନାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ, NIHSAD ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ନା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର ଜିନୋମ କ୍ରମ କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଚାରିଟି ସିଂହର ନମୁନାରେ କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ଫର୍ମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ନଅ ବର୍ଷର ସିଂହୀ ନୀଲା ଏବଂ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ପଠାବନାଥନ ନାମକ ସିଂହର କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ସିଂହ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ସିଂହ ମିଳିବା ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ଅଧିକାରୀମାନେ ଭାରତରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନର ମୁଖ୍ୟ ବିକ୍ରେମ ସିନ୍ଧେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଥୋର’ ନାମକ ଏକ ୧୧ ବର୍ଷର ସିଂହର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ପ୍ରାଧିକରଣ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଆମେ ସିଂହକୁ ଅଲଗା ରଖି ତାର ଚିକିତ୍ସା କରୁଛୁ । ଏହି ସିଂହକୁ ୨୦୧୩ରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସିଓଲ ସହରର ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରୁ କଲମ୍ବୋ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts