Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

୧୨ ରାଜ୍ୟକୁ ବ୍ୟାପିଲାଣି ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ : ଚିହ୍ନଟ ହେଲାଣି ୫୧ମାମଲା, ୮ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

26/06/2021 at 2:25 PM

ନୁଆଦିଲୀ ୨୬/୦୬ : ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ୫୧ ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି। ୧୨ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨ ଟି ମାମଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଆସିଛି। ତାମିଲନାଡୁରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ର ୯ ଟି ମାମଲା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୭, କେରଳରେ ୩, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଗୁଜରାଟରେ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ରାଜସ୍ଥାନ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହରିୟାଣା, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

NCDC ସମେତ ଦଶଟି ସଂସ୍ଥା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଜିନୋମ ସୂଚକାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ। ଏନସିଡିସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁଜିତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ମାମଲା ବହୁତ ସୀମିତ ରହିଛି। ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ମାମଲା ଏବଂ ଏହା ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଛି। କୌଣସି ଜିଲ୍ଲା କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆଠଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଟୀକାକରଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ତାମିଲନାଡୁ, ରାଜସ୍ଥାନ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ପଞ୍ଜାବ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ହରିୟାଣାକୁ ଚିଠିରେ ଲେଖି ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ବ୍ୟାପକ ପରୀକ୍ଷଣ ଭଳି ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ନମୁନାକୁ ତୁରନ୍ତ ଭାରତୀୟ SARS-CoV-2 ଜେନୋମିକ୍ କନ୍ସୋର୍ଟିଆର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମହାମାରୀ ବିଜ୍ଞାନ (ଏପିଡେମୋଲୋଜିକାଲ୍) ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମହସମ୍ବନ୍ଧ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ।

ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ SARS-CoV-2 ର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ତିରୁପତି ଜିଲ୍ଲା, ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟ, ହରିୟାଣାର ଫରିଦାବାଦ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର କଟରା, ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେର, ପଞ୍ଜାବର ପଟିଆଲା ଏବଂ ଲୁଧିଆନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମହୀଶୂର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଚେନ୍ନାଇ, ମଦୁରାଇ ଏବଂ କାଞ୍ଚିପୁରମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

   Related Posts