Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଆଉ ଚଳିବନି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ମନମାନି, ଗାଡିରେ ଲାଗିବ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋଡ୍; ରାସ୍ତା ବଦଳାଇଲେ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଭଡା ନେଲେ ବାନ୍ଧିନେବ ପୁଲିସ୍

7/09/2019 at 1:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୭/୯:  ସାବାଡ୍ ହେବେ ଉଦ୍ଧତ ଅଟୋ ଚାଳକ । ଏଣିକି ଆଉ ଚଳିବନି କୌଣସି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ମନମାନି । ଭଡା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବାହାନା ଦେଖାଇ ଆଉ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲୁଟି ପାରିବେ ଚାଳକ ।  କାହିଁକି ନା ଯାତ୍ରୀ ତଥା ବିଶେଷ କରି ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ  ଏଣିକି ପ୍ରତି ଅଟୋକୁ ଏକ କ୍ୟୁଆର କୋଡ ଦିଆଯିବ ।ଯେଉଁଥିରେ ପରମିଟ୍ ଆଧାରରେ  ସମସ୍ତ ଅଟୋଗୁଡିକର ରୁଟ୍ ନିର୍ଧାରଣ  କରାଯିବ । ଫଳରେ ଚାଳକ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ରୁଟ୍ ବଦଳାଇ ପାରିବେନି ଆଉ ଭଡା ମଧ୍ୟ ନିଜ ହିସାବରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଆଦାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଉଦ୍ଧତ ତଥା ମନ୍ଦ ପ୍ରବୃତିର ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସହରରେ ବୃଦ୍ଧ ପାଉଥିବା ଅପରାଧକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ଏକ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୁଲିସ୍ । ଯେଉଁଥିରେ ଏଣିକି ପରମିଟକୁ ଆଧାର କରି ସବୁ ଅଟୋଗୁଡିକର ରୁଟ୍ ନିର୍ଧାରଣ କରାଯିବ । ଏହାଛଡା  ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଏଣିକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଟୋକୁ ଏକ କ୍ୟୁଆର କୋଡ ଦିଆଯିବ ।   ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅଟୋ ଚାଳକ ଏବଂ ମାଲିକଙ୍କର ଏକ ତାଲିକା ପୁଲିସକୁ ଦେବା ପାଇଁ ଅଟୋ ଚାଳକ ସଂଘକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।  

ପ୍ଲାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଟି ଅଟୋ ଆଗରେ କିମ୍ବା ଚାଳକ ସିଟ୍ ପଛରେ ଏହି କ୍ୟୁଆର କୋଡ ଲଗାଯିବ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯଦି କୌଣସି ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ଥିବ ତେବେ ସେ ଏହି କ୍ୟୁଆର କୋଡ ଜରିଆରେ ହିଁ ନିଜ ଅଭିଯୋଗ ପୁଲିସ୍ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ । ସେହିଭଳି ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ଯାତ୍ରୀ ଅଟୋରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତେବେ ମୋବାଇଲ ଆପ ସହାୟତାରେ କ୍ୟୁଆର କୋଡକୁ ସ୍କାନ କରି ସେ ପୁଲିସର ସହାୟତା ଲୋଡିପାରିବେ ଆଉ ଏହି କ୍ୟୁଆର କୋଡ ଜରିଆରେ ଅତି ସହଜରେ ଅଟୋ ଚାଳକର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛି ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ୍ ।

   Related Posts