Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ୨ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ହଜିନି ମାନବିକତା, ପାଇଥିବା ସୁନା ଗହଣାକୁ ଫେରାଇଦେଲେ ଅଟୋ ଚାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଲିଷ୍ଟରେ ଅନୀଲ ପାଣ୍ଡି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୩ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଓ ଜଣେ ଆରଆଇ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାତ୍ୟା ଅପଡେଟ୍ : ୩ରୁ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା, ୪ରେ ପବନର ବେଗ ଛୁଇଁବ ୯୦ କି.ମି.
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ରାଜଧାନୀରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ଘୋଷଣା କଲେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ୍‌ ସରକାର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଜୁସ୍ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ୨ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା : ADG କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ କଲା ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ୩୦ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଘାରିଛି ଓମିକ୍ରନ ବିପଦ : ବିଳମ୍ବିତ ହେବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ! ସମୟ ମାଗିଲା ବିସିସିଆଇ
  • ||

ପାର୍ଲ୍ୟାମେଣ୍ଟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଲାଗି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କହିଲା କରନ୍ତୁ ବିରୋଧ ଯୋଜନାର ପୁନର୍ବିଚାର

18/07/2021 at 5:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୭: କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାର୍ଲ୍ୟାମେଣ୍ଟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରବିବାର ମନା କରିଦେଇଛି। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିରୋଧରେ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ସଂୟୁକ୍ତ କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଏସକେଏମ) ପରାମର୍ଶକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛି। ଏଥିରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଙ୍ଗଠନ ବିରୋଧ ଯୋଜନାର ପୁନର୍ବିଚାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି ପୋଲିସ ରବିବାର କହିଛି।

ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ୧୯ ଜୁଲାଇ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଅଧିବେଶନ କାଳରେ ଦୈନିକ ୨୦୦ ଚାଷୀ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ପାର୍ଲ୍ୟାମେଣ୍ଟ ଆଗରେ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା ଦେବେ ବୋଲି ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ଏସକେଏମ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏଥିଲାଗି ଧାରଣାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ବ୍ୟାଜ୍‌ ମଧ୍ୟ  ଦିଆଯିବ ବୋଲି କିଷାନ ମଜଦୂର ମହାସଂଘର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଶିବ କୁମାର କକ୍କା କହିଥିଲେ।

ଏଥିଲାଗି କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣାରେ ଯେଉଁମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଯେପରିକି ଆଧାର କାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ ଫୋନ ନମ୍ବର, ଠିକଣା ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ଆଦି ମଧ୍ୟ ଆମେ ପୋଲିସକୁ ଦେବାକୁ ରାଜି ବୋଲି କକ୍କା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଧାରଣା ନିମନ୍ତେ ବିକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ମନୋନୀତ କରିବାକୁ ଅଥବା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କହିଥିଲା। ଯାହାକୁ ସଙ୍ଗଠନ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିବା କକ୍କା କହିଛନ୍ତି।

ଅତୀତରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପରେଡ ଲାଗି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ଚାଷୀ ପୋଲିସ ଅନୁମତିର କେବଳ ଭୁଲ ଉପଯୋଗ କରିନଥିଲେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ରାଜଧାନୀକୁ ଶହଶହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପୁରାଇ ଚାଷୀ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଲାଲ କିଲ୍ଲାରେ ଜାତୀୟ ଦିବସ ଦିନ ଜାତୀୟ ପତାକା କାଢି ଧାର୍ମିକ ପତାକା ଉଡାଇଥିଲେ। ଏଣୁ ପୋଲିସ ରାଜଧାନୀରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ଏବେ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସହଜରେ ରାଜି ହେଉନଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

   Related Posts