Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ବୁଧବାର ରେକର୍ଡ ହେଲା ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା, ଅକ୍ଟୋବରରେ ସବୁଠୁ କମ୍

27/10/2021 at 9:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୧୦:  ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବୁଧବାର ଦିନର ସର୍ବ ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୧୪.୬ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍‌ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସର୍ବ ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛିନ୍ତି। ହିମାଳୟରୁ ବାହାରିଥିବା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଶୀତଳ ବାୟୁ ଯୋଗୁ ତାପମାତ୍ରାରେ ଏତେ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ବେଳେ ହରିୟାଣା ଓ ପଞ୍ଜାବରେ ପାଳ କୁଟା ପୋଡାଯିବା ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ବାୟୁ ମାନକୁ ସବୁଠୁ ଖରାପ ଶ୍ରେଣୀରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି।

ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ସଫଦରଜଙ୍ଗ ଅବଜରଭେଟରୀ ରେକର୍ଡ କରିଥିବା  ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ହାରାହାରିଠାରୁ ୩ ଡିଗ୍ରି କମ ଥିବା କହିଚନ୍ତି। ବୁଧବାର ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୨୮.୨ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍‌ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ତେବେ ନଭେମ୍ବର ପହିଲା ବେଳକୁ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ତାପମାତ୍ରା ୧୩ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍ ପାଖାପାଖି ଥିବ ବୋଲି ଆଇଏମଡି ପୂର୍ବରୁ ଆକଳନ କରିଥିଲେ।

ସେପଟେ ଗତ ଦିନମାନଙ୍କରେ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା, କୁଆ ପଥର ବୃଷ୍ଟି ଓ ହୀମପାତ ଯୋଗୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଅଚାନକ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ତାପମାତ୍ରା ପୁଣି ସ୍ୱଭାବିକ ହେବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଗତ ୩ ଦିନ ହେଲା ଦିନର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧାର ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀନଗର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଙ୍କ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଦିନର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱଭାବିକରୁ କମ ରହୁଛି।

ଏବେ କାର୍ଗିଲରେ ତାପମାତ୍ରା ସବୁଠୁ କମ୍‌ ରହୁଛି। ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ବିଯୁକ୍ତ ୬.୧ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍‌କୁ ଖସି ଯାଇଛି। ପହଲଗାମ, ଗୁଲମର୍ଗ ଓ ଲେହରେ ଶୁନ୍ୟରୁ ତଳକୁ ରହୁଛି। ବୁଧବାର ଜମ୍ମୁର ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୨୭.୭ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ୍‌ ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। କାଶ୍ମୀରରେ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ପାଗ ଶୁଷ୍କ ରହିବା ସହ ଦିନରେ ଖରାପଡିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୁର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts