Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଆରଟିଆଇରେ ତଥ୍ୟ ମାଗିଲେ କହିବାକୁ ହେବ କାରଣ, ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କହିଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ

17/01/2021 at 11:04 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭/୦୧:  ଆରଟିଆଇରେ ତଥ୍ୟ ମାଗିବା ବେଳେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଏବେ କହିବାକୁ ହେବ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ବା କେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ଦରକାର । ଏନେଇ ଏକ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିରୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ କଣ ପାଇଁ ଦରକାର ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କେଉଁଥି ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ଦରକାର ତାହା କହିବାକୁ ହେବ । ଏଥିରୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବାବଦରେ ତଥ୍ୟ ମଗାଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଅନ୍ୟାୟ  ଉପରେ ରୋକ୍ ଲାଗିବ।

ସିଆଇସିଙ୍କ  ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବଳବତ୍ତର

ଜଷ୍ଟିସ୍ ପ୍ରତିଭା ଏମ ସିଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗଙ୍କ ସେହି ଆଦେଶକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ କିଛି ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ତଥ୍ୟ ମଗାଯାଇଥିଲା । କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆରଟିଆଇରେ ତଥ୍ୟ ମଗାଯାଏ ସେହି ସମୟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ଦରକାର । ଏପରି ନକଲେ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାୟ ହେବ ଯାହାଙ୍କ ବାବଦରେ ତଥ୍ୟ ମଗାଯାଇଛି ।ଏହାସହ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋର୍ଟ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି ।

କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଝିଅ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂ ଅଫିସର ପଦ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଚୟନ ହୋଇନଥିଲା । ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଆବେଦନକାରୀ ଆରଟିଆଇରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ ତଥ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ ।

   Related Posts