Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ବ୍ୟାରେଜରୁ ଡେଇଁ ଜଣେ ନିଖୋଜ, ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ଅଛି ଗାଡି ଓ ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଯୁବକକୁ ଖୋଜି ଆଣିବା ଦାବିରେ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ, ରବିବାରଠୁ ଗାଈ ଚରେଇବାକୁ ଯାଇ ଅଛନ୍ତି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଗଲେ ଦେଢ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଘଟଣାରେ ରାଜଧାନୀ ହୁଲସ୍ତୁଲ, ଡିସିପି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ ବେଳେ ବିଜେପି କର୍ମୀ ଓ ପୋଲିସ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା : ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଡୋଡା ଘାଟିରେ ଖସିପଡିଲା ମାଟାଡୋର, ୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ନିକଟରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସର ଧାରଣା ୩ୟ ଦିନରେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ନଦେଲେ ତୀବ୍ର ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଘାଇ, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶୌଚ ହୋଇ ଫେରିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କଚାଡିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର କଡା ଭର୍ତ୍ସନା- ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ, ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଚିନ୍ତା, ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ କର

21/04/2021 at 9:15 PM

ପାଟନା ୨୧।୦୪: ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକରେ ଅକ୍ସିଜେନର ଅଭାବ ନେଇ ସଙ୍କଟଜନକ ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ଦିଲ୍ଲୀ ମାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ମାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସୁଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ଏମ୍ସ ପଠାଇ ଦିଆଗଲା। ଫଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ପଡି ଯାଇଛି। ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ମାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ  ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟର ଦ୍ଵାରସ୍ଥ ହୋଇ ତୁରନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ମାମଲା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ସନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି ଅନୁମାନ ଅଛି କି ନାହିଁ ? କେନ୍ଦ୍ର ଯଥା ଶୀଘ୍ର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରୋଡ୍‌ରେ କରିଡର କରିବା ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ଭବ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରାଇବାକୁ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ  ବ୍ୟବହାର ହେବାକୁ ଥିବା ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ଯୋଗାଣକୁ ତୁରନ୍ତ ରୋକାଯାଉ। ଲୋକଙ୍କୁ ଏମିତି ମରିବା ପାଇଁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଆପଣ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଦାଲତ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଅକ୍ସିଜେନ୍ କେବଳ ସେହି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀକୁ ମିଳୁ ଯିଏ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। ବାକି ଷ୍ଟିଲ୍, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପରି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ତୁରନ୍ତ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ। ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଯେ, ଗତକାଲି ଆଦେଶ ଦେବା ପରେ ବି ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡିକୁ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।  

   Related Posts