Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଦିନକଲାଗି ବ୍ରିଟେନ ହାଇକମିଶନର ହେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଝିଅ ଚୈତନ୍ୟା

11/10/2020 at 3:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୧୦: ଦିନକଲାଗି ଭାରତରେ ବ୍ରିଟେନ ହାଇକମିଶନର ହୋଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ଝିଅ ଚୈତନ୍ୟା ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱରନ। ଗତ ବୁଧବାର ଚୈତନ୍ୟା ହାଇକମିସନ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବ୍ରିଟିଶ ଦୂତାବାସରେ କଟାଇଛନ୍ତି। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନ ରେଖାଙ୍କିତ କରିବା ଲାଗି ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ମିସନ ଇନିଟେଟିଭରେ ଚୈତନ୍ୟା ବ୍ରିଟେନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। 

୧୧ଅକ୍ଟୋବର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଳିକା ଦିବସ ଲାଗି ବ୍ରିଟିଶ ହାଇକମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଭାରପତେ ବ୍ରିଟେନ ଦୂତାବାସ ‘ଦିନକ ଲାଗି ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ’ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଗତ ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ଆୟୋଜନ କରିଆସୁଛନ୍ତି।  ଏଥିରେ ୧୮ରୁ ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଯୁବତୀମାନେ ଭାଗ ନେଇଥାନ୍ତି। ୧୧ ଅକ୍ଟୋବର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଳିକା ଦିବସ ଅବସରରେ ଚୈତନ୍ୟା ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱରନ ଚଳିତବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନ ହାଇକମିଶନ ହୋଇଛନ୍ତି। ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ବ୍ରିଟେନ ହାଇକମିଶନ ହେବାରେ ଚୈତନ୍ୟା ଚତୁର୍ଥ।

ହାଇକମିସନ ଭାବେ ଚୈତନ୍ୟା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ବ୍ରିଟେନ ଦୂତାବାସର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଦୂତାବାସର ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ବଣ୍ଟନ କରିବା ସହ ବରିଷ୍ଠ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଙ୍ଗେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ  ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଦିନକ ଲାଗି ବ୍ରିଟେନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନସିଲ ଷ୍ଟେମ୍ ସ୍କୋଲାରସିପ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଧ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କହିଲେ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ
ବ୍ରିଟେନ ହାଇକମିସନ ଭାବେ ଚୈତନ୍ୟା ନିଜକୁ ବେଶ ଗୌରବାନ୍ୱିତ ମନେ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଛୋଟ ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରାୟତଃ ବ୍ରିଟିସ କାଉନସିଲ ପୁସ୍ତକାଳୟକୁ ଯାଉଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ତାଙ୍କ ମନରେ ଶିଖିବା ଲାଗି ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଦିନକ ଲାଗି ହେଉ ପଛେ ବ୍ରିଟେନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ହେବା ତାଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ସୂବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଚୈତନ୍ୟା। ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ବ୍ରିଟେନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଜନ୍‌ ଥମ୍ପସନ ଏହା ଏକ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅସାଧାରଣ ବାଳିକାଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଏକ ମଞ୍ଚ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।   

   Related Posts