Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ, ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ପାସ୍ ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀର ଆକାଂଶା ମଧ୍ୟ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖିଛନ୍ତି ଫୁଲ୍ ମାର୍କ୍, କିନ୍ତୁ ଓଡିଆ ପୁଅ ସୋଏବ ହେଲେ ଟପ୍ପର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

17/10/2020 at 4:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭|୧୦: ଦିଲ୍ଲୀର ଆକାଂଶା ସିଂ ମେଡିକାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ନିଟରେ ୭୨୦ରୁ ୭୨୦ ମାର୍କ୍ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଟପ୍ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିନାହିଁ । ଆକାଂଶାଙ୍କ ବଦଳରେ ଓଡିଆ ପୁଅ ସୋଏବ ଅଫତାବ ଟପ୍ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ଆକାଂଶା ଓ ସୋଏବଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ ଟପ୍ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଲା ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମାନ ମାର୍କ ଥାଇ ମଧ୍ୟ କିପରି ସୋଏବ୍ ଟପ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଟର ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ସମାନ ମାର୍କ ଥିଲେ ପ୍ରଶ୍ନର ଠିକ୍ ଓ ଭୁଲ ଉତ୍ତର ଏବଂ ବୟସକୁ ଆଧାର କରି ରାଙ୍କ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଏହାସହ ମୁଖ୍ୟତଃ ବାୟୋଲୋଜି ଓ କେମିଷ୍ଟ୍ରୀର(ଟାଇ ବେକିଂ ପଲିସି ) ନମ୍ବରକୁ ନେଇ ମାର୍କ ଦିଆଯାଏ । ପ୍ରଥମେ ବାୟୋଲୋଜି ଓ ପରେ କେମିଷ୍ଟ୍ରି ମାର୍କକୁ ନେଇ ରାଙ୍କ୍ ଦିଆଯାଏ । ଯଦି ଏହି ଦୁଇଟି ବିଷୟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସମାନ ରହିଲା ତେବେ ବୟସକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ ।  ଯାହାର ବୟସ ଅଧିକ ଥାଏ ତାକୁ ଉପର ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଥାଏ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶୁକ୍ରବାର ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୭.୭ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରାଙ୍କ୍ ପାଇଛନ୍ତି  । ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟାଇ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ପଲିସି ଅନୁସାରେ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

ଆକାଂଶା ଓ ସୋଏବଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଶ୍ନିକିତା, ରାଜସ୍ଥାନର ବିନିତ ଶର୍ମା, ହରିୟାଣାର ଅମ୍ରିଶା ଖଇତାନ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସିନ୍ଧୁ ୭୨୦ରୁ ୭୧୫ ମାର୍କ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ତୃତୀୟ, ତତୁର୍ଥ, ପଞ୍ଚମ ଓ ଷଷ୍ଠ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

ସେହିପରି ଯେଉଁମାନେ ୭୧୦ ମାର୍କ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟମରୁ ୨୦ତମ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି । ୭୦୫ ମାର୍କ ରଖିଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୨୫ରୁ ୫୦ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

   Related Posts