Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀର ଆକାଂଶା ମଧ୍ୟ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ରଖିଛନ୍ତି ଫୁଲ୍ ମାର୍କ୍, କିନ୍ତୁ ଓଡିଆ ପୁଅ ସୋଏବ ହେଲେ ଟପ୍ପର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

17/10/2020 at 4:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭|୧୦: ଦିଲ୍ଲୀର ଆକାଂଶା ସିଂ ମେଡିକାଲ ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ନିଟରେ ୭୨୦ରୁ ୭୨୦ ମାର୍କ୍ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଟପ୍ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିନାହିଁ । ଆକାଂଶାଙ୍କ ବଦଳରେ ଓଡିଆ ପୁଅ ସୋଏବ ଅଫତାବ ଟପ୍ ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ଆକାଂଶା ଓ ସୋଏବଙ୍କୁ ଯୁଗ୍ମ ଭାବେ ଟପ୍ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଲା ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମାନ ମାର୍କ ଥାଇ ମଧ୍ୟ କିପରି ସୋଏବ୍ ଟପ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଟର ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ସମାନ ମାର୍କ ଥିଲେ ପ୍ରଶ୍ନର ଠିକ୍ ଓ ଭୁଲ ଉତ୍ତର ଏବଂ ବୟସକୁ ଆଧାର କରି ରାଙ୍କ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଏହାସହ ମୁଖ୍ୟତଃ ବାୟୋଲୋଜି ଓ କେମିଷ୍ଟ୍ରୀର(ଟାଇ ବେକିଂ ପଲିସି ) ନମ୍ବରକୁ ନେଇ ମାର୍କ ଦିଆଯାଏ । ପ୍ରଥମେ ବାୟୋଲୋଜି ଓ ପରେ କେମିଷ୍ଟ୍ରି ମାର୍କକୁ ନେଇ ରାଙ୍କ୍ ଦିଆଯାଏ । ଯଦି ଏହି ଦୁଇଟି ବିଷୟରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ସମାନ ରହିଲା ତେବେ ବୟସକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ ।  ଯାହାର ବୟସ ଅଧିକ ଥାଏ ତାକୁ ଉପର ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଥାଏ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶୁକ୍ରବାର ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପ୍ରାୟ ୭.୭ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରାଙ୍କ୍ ପାଇଛନ୍ତି  । ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟାଇ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ପଲିସି ଅନୁସାରେ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

ଆକାଂଶା ଓ ସୋଏବଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଶ୍ନିକିତା, ରାଜସ୍ଥାନର ବିନିତ ଶର୍ମା, ହରିୟାଣାର ଅମ୍ରିଶା ଖଇତାନ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସିନ୍ଧୁ ୭୨୦ରୁ ୭୧୫ ମାର୍କ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ତୃତୀୟ, ତତୁର୍ଥ, ପଞ୍ଚମ ଓ ଷଷ୍ଠ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

ସେହିପରି ଯେଉଁମାନେ ୭୧୦ ମାର୍କ ପାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟମରୁ ୨୦ତମ ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି । ୭୦୫ ମାର୍କ ରଖିଥିବା ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୨୫ରୁ ୫୦ରାଙ୍କ୍ ମିଳିଛି ।

   Related Posts