Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭାରେ ସିଏଏ, ଏନପିଆର ଓ ଏନଆରସି ବିରୋଧରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, କେଜ୍ରି କହିଲେ ମୋ ପାଖରେ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ

13/03/2020 at 7:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୦୩: ଦିଲ୍ଲୀ ବିଧାନସଭାରେ ଏନପିଆର ଓ ଏନଆରସି ବିରୋଧରେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି। ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋପାଳ ରାୟ ଗୃହରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ଵାଲ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଚିନ୍ତାର ମାହୋଲ ରହିଛି ଏବଂ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସଙ୍କଟ ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ସିଏଏ, ଏନପିଆର, ଏନଆରସି ଉପରେ ସରକାର କଣ ପାଇଁ ଜୋର୍ ଦେଉଛନ୍ତି।

କେଜ୍ରିଓ୍ଵାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜର ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋର ସରକାର ଏନଆରସି ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରିବେ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ୍ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି। ୨୦୧୦ରେ ଏନପିଆର ହୋଇଥିଲା ଏବେ କଣ ବିବାଦ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ପ୍ରଥମେ ସିଏଏ ଆସିବ, ପୁଣି ଏନପିଆର ଏବଂ ପରେ ଏନସିଆର ପୁରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ଆଇନ ପାକିସ୍ତାନ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଲାଗି। ନିଜ ଦେଶର ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହା କରାଯାଇ ନାହିଁ। କାଗଜପତ୍ର ନଦେଖାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯିବ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଶାଣିତ ସ୍ଵରରେ ହମଲା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ମଗାଯିବ ନାହିଁ। ଏନପିଆରରେ ସୂଚନା ରହିବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏନଆରସି  ହେବ। ଏନଆରସିରେ ଦସ୍ତାବିଜ ମଗା ଯିବ ନାହିଁ। କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ମଗାଯିବ। ତା ପୁଣି ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ  ହୋଇଥିବା ଦରକାର। ମୋ ପାଖରେ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ। ପୂରା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ କାହାରି ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ। ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନାହିଁ। କଣ ସେମାନେ ମୋତେ ଏବଂ କ୍ୟାବିନେଟକୁ ଶରଣାର୍ଥୀ ସ୍ଥଳକୁ ପଠାଇ ଦେବେ।

   Related Posts