Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ନ୍ୟାୟ ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ : କୋର୍ଟରେ ପଡିରହିଛି ହଜାର ହଜାର ମାମଲା ; ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ବ

7/01/2019 at 11:34 AM

କଟକ ୭|୧: କୋର୍ଟ କଚେରୀ ଅପେକ୍ଷା ଗାଁର ନ୍ୟାୟ ନିଶାପ, ଜାତି ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଖାପ୍ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଲୋକ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । କୋର୍ଟରେ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଏଭଳି କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଏବେବି ଆସ୍ଥା ଅତୁଟ ଥିବା ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ବିଚାରପତି ।

କୋର୍ଟରେ ହଜାର ହଜାର ମାମଲା ବିଚାର ଅପେକ୍ଷାରେ ପଡିଛି, ନ୍ୟାୟ ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ଫଳରେ ମାମଲା ଫଇସଲା ପାଇଁ ଲୋକେ ଗାଁର ନ୍ୟାୟ ନିଶାପ, ଜାତି ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଖାପ୍ ପଞ୍ଚାୟତ ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଗାଁ ଗହଳିରେ ଏସବୁ କଙ୍ଗାରୁ କୋର୍ଟର ଗୁରୁତ୍ବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ସହରକୁ ଯାଇ ଓକିଲଙ୍କ ପିଛା ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଓ ତାରିଖ ପରେ ତାରିଖକୁ କୋର୍ଟର ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ପଡେନି । ଏହି କାରଣରୁ ପାରମ୍ପରିକ ନ୍ୟାୟ ନିଶାପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲୋକେ ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରୁଥିବା ସମାଜବିଜ୍ଞାନୀ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ପାରମ୍ପରିକ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଗୁରୁତ୍ବ ସତ୍ବେ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରୁ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଅତୁଟ ଥିବା ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏବେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି । ଏଡିଆର୍ ଓ  ଆବ୍ରିଟ୍ରେସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ତ୍ବରିତ ଢଙ୍ଗରେ ଫଇସଲା ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି । ଖାପ୍ ପଞ୍ଚାୟତରେ ହତ୍ୟା କିମ୍ବା ଭିନ୍ନ ଜାତିରେ ବାହାଘର ପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲାରେ ଯେଉଁପରି ଭାବରେ ଫଇସଲା ହୋଇଥାଏ , ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ।

ଲୋକେ କିଭଳି ତ୍ବରିତ ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ ସେନେଇ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଯତ୍ନବାନ୍ ହେଲେ ଖାପ୍ ବା ଜାତି ପଞ୍ଚାୟତର ଭୂମିକା ଗୌଣ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି କଟକ ନାସନାଲ ଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ କୋର୍ଟ ବନାମ ନନ୍ ଜୁଡିସିଆଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାରେ ଏଭଳି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

   Related Posts